Hlavní obsah

Inflace klesla na dvě procenta. Zlevňují potraviny, nejvíc cukr, vejce, naopak zdražuje bydlení

Nájemné proti loňskému listopadu zdražilo o 3,3 procenta.Video: Karolína Štuková

 

Reklama

10. 12. 2018 9:59

Spotřebitelské ceny v listopadu zpomalily růst na dvě procenta.

Článek

Meziroční růst spotřebitelských cen v listopadu zpomalil na dvě procenta z říjnových 2,2 procenta. Ceny tak rostly nejpomalejším tempem od letošního dubna. Zlevňovaly především potraviny.

Nadále naopak zdražovalo bydlení a také pohonné hmoty. Informoval o tom Český statistický úřad (ČSÚ). Meziměsíčně spotřebitelské ceny klesly o 0,1 procenta.

„Vývoj byl ovlivněn – opět – zejména potravinami," uvedla vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá. V listopadu výrazně zlevnily v meziročním srovnání například vejce, a to o více než 26 procent. Cena cukru klesla o třetinu. Méně se platilo i za pečivo, vepřové maso, oleje a tuky nebo ovoce. Pokles cen u těchto potravin proti říjnu zrychlil.

Nájemné proti loňskému listopadu zdražilo o 3,3 procenta, elektřina o 5,6 procenta, teplo a teplá voda o procento. Vyšší byly i ceny vodného a stočného. O půl procenta naopak zlevnil zemní plyn.

Opět vzrostly ceny lihovin, a to o 3,4 procenta. Pivo bylo dražší o 4,5 procenta, tabákové výrobky o 3,9 procenta. Lidé platili více rovněž za výrobky a služby osobní péče, pojištění nebo finanční, stravovací a ubytovací služby. „Vliv na zvýšení cenové hladiny měly též ceny v oddílu doprava, kde ceny pohonných hmot a olejů meziročně vzrostly o 10,1 procenta,“ uvedli statistici. O 2,5 procenta zlevnily oděvy.

Meziměsíční vývoj spotřebitelských cen ovlivnilo především zlevnění ovoce o 6,3 procenta a zeleniny o 4,2 procenta. „Z ostatních potravin zlevnily například ceny vepřového masa o 2,9 procenta a cukru o 8,8 procenta,“ dodala Šedivá.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované