Hlavní obsah

Írán dráždí Trumpa. Oznámil, že začal vyrábět vlastní stíhačky Kousar

Íránská televize informovala o tom, že Írán zahájil výrobu vlastních stíhaček Kousar.Video: Šimon Trantina, Reuters

 

Reklama

3. 11. 2018 12:21

Oznámení Teheránu přišlo den poté, co Washington potvrdil, že o půlnoci na pondělí vstoupí v platnost druhá série amerických sankcí proti Íránu.

Článek

Írán oznámil, že zahájil výrobu vlastních stíhaček nazvaných Kousar. Vláda tvrdí, že jde o stíhací letoun vlastní konstrukce, podle některých expertů jde o kopii americké stíhačky F-5.

Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na íránskou televizi. Agentura připomněla, že tento krok může dále zostřit napětí mezi Teheránem a Washingtonem.

„Brzy budeme mít potřebný počet těchto stíhaček, které budou k dispozici našemu letectvu,“ prohlásil íránský ministr obrany Amír Hátámí na slavnostním ceremoniálu, který přenášela televize.

Stíhačky Kousar podle íránských zdrojů mohou nést různé zbraně a dají se použít při krátkých misích.

Oznámení Teheránu přišlo den poté, co Washington v pátek potvrdil, že o půlnoci na pondělí vstoupí v platnost druhá série amerických sankcí proti Íránu, která se kromě energetického sektoru bude týkat také lodní dopravy a bankovnictví.

Západní experti zpochybňují schopnost Íránu zkonstruovat vlastní stíhačku. Íránské letectvo využívá zejména zastaralé stroje amerického, ruského a čínského původu. Od roku 2007 vyrábí Írán bojový letoun Sákih, který je ale podle západních expertů kopií americké stíhačky Northrop F-5 ze 70. let minulého století.

V roce 2013 Teherán oznámil, že vyvinul vlastní bojový letoun, který označil Káhir-313. Někteří experti tehdy zpochybnili, že by Írán byl schopný zkonstruovat stoprocentně vlastní stíhačku. Loni zveřejnil Teherán video se stíhačkou Káhir-313, jak roluje po ranveji.

Írán pomáhá v občanské válce v Sýrii tamnímu prezidentovi Bašáru Asadovi. Poslal tam tisíce svých vojáků i zbraně, ale při leteckých operacích se musí spolehnout na dalšího Asadova spojence Rusko.

Reklama

Související témata:

Doporučované