Hlavní obsah

Jak se na Slovensku a v Česku zvrtlo rozdělování dotací pro zemědělce

Reportéři Seznamu: S redaktorkou Veronikou Neprašovou o slovenských potížích s evropskými dotacemi. (Video: Lukáš Sál, Seznam.cz)

Reklama

16. 2. 2019 18:01

Slovensko čelí bezprecedentní kritice Evropské unie za to, jak v zemi funguje systém vyplácení dotací v zemědělství.

Článek

Speciální mise Evropského parlamentu dospěla k ostrým závěrům: systém rozdělování zemědělských dotací provázejí na Slovensku podvody, šikana malých farmářů, nadržování velkým koncernům a mafiánské praktiky.

„Dále se zjistilo třeba to, že dotace určené pro zemědělství skončily na projektech jako výstavba kanalizace, oprava hřbitova… Našly se velmi podivné ceny, za které se za evropské peníze nakupovaly na Slovensku zemědělské stroje. Byly to částky znatelně vyšší, než za kolik by se stroje daly nakoupit třeba v sousedním Rakousku,“ vypočítává ze závěrů EP redaktorka Seznamu Veronika Neprašová.

Výtky ke způsobu, jakým se rozdělují zemědělské dotace, ovšem nemířily jen na adresu Bratislavy, ale i Prahy.

„U nás i na Slovensku se v očích Bruselu celá praxe zvrtla. Za posledních pět let nebývale vzrostl objem peněz, které si rozdělují ty největší zemědělské komplexy,“ říká Neprašová. „Několik málo velkých zemědělských podnikatelů dostává drtivou většinu evropských peněz na úkor malých farmářů. Je to praxe, vůči které se Brusel velmi ohrazuje. S tím, že pro velké koncerny je to jen výhodný zdroj peněz, bez kterých by se obešly. Na rozdíl od malých farmářů – nepotřebují je k životu.“

Co dále europoslanci zjistili a jaký dopad tato zjištění budou mít? Podrobnosti v úvodním rozhovoru.

Interview je součástí pořadu Reportéři Seznamu, který běží každé druhé úterý od 21:00 na Televizi Seznam.

Jak naladit Televizi Seznam u vás doma? Praktický návod ZDE.

Sledujte Seznam Zprávy i na Facebooku.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené