Hlavní obsah

Jaká zeď je nejlepší? V San Diegu testují prototyp hraniční bariéry mezi USA a Mexikem

Prototypy zdi jsou dalším krokem prezidenta Trumpa ke stavbě bariéry na hranici s MexikemVideo: Ruptly

 

Reklama

29. 10. 2017 16:06

Prototypy zdi, která má oddělovat Mexiko a Spojené státy, měří mezi pěti a půl a devíti metry. Pohraniční hlídka bude v následujících dvou měsících testovat jejich odolnost vůči poničení, přelezení či podkopání.

Článek

Na hranicích Spojených států s Mexikem se objevily první hmatatelné známky pokroku při budování ochranné hraniční zdi, kterou Američanům v loňské volební kampani slíbil budoucí prezident Donald Trump. Několik kilometrů od přechodu Otay Mesa u kalifornského San Diega se objevilo osm prototypů bariéry.

„Všechny prototypy obsahují prvky, které by měly odradit od kopání, přelézání a odolat narušení. Všechny jsou mezi pěti a půl a devíti metry vysoké,“ řekl Ronald Vitiello z pohraniční stráže.

V listopadu začnou experti navrhované varianty posuzovat, zejména s ohledem na možnost jejich násilného překonání. Rozhodnuto má být po dvou nebo třech měsících.

Výstavba zdi má podle Trumpových slibů zabránit přílivu přistěhovalců z Mexika, kteří se bez potřebných dokumentů stěhují do USA především za prací. Prezident dokonce před volbami ujišťoval, že za stavbu zdi zaplatí mexická strana, což ovšem jižní soused USA popřel.

Zda se „vzorové” úseky u Otay Mesa stanou součástí skutečných ochranných systémů, není podle amerických úřadů zatím jasné. Trumpova zeď se má táhnout od Kalifornie po Texas. Experti odhadují, že výstavba bude stát kolem 21,6 miliardy dolarů (přes 470 miliard korun).

Hranici USA s Mexikem v délce přes 1000 kilometrů zatím chrání plot, který je na některých místech vybudován ve dvou nebo třech řadách. Dvojitý plot u San Diega, vysoký 5,5 metru, byl jen v posledních třech letech protržen zhruba dvoutisíckrát. Potřeba modernizace je podle pohraniční stráže evidentní.

Návrhy na budování zdi mají i mezi pohraničníky své odpůrce. Ochránci hranic si podle AP stěžují, že skrze zeď není vidět, a stráž tak nebude mít přehled o záměrech a přípravách potenciálních narušitelů. Průhledné jsou prý jen dva z osmi vzorků. Podle ochránců přírody navíc zeď zkomplikuje přirozenou migraci zvěře, zejména chráněných ocelotů.

Reklama

Související témata:

Doporučované