Hlavní obsah

Jako první turista poletí na oběžnou dráhu Měsíce japonský miliardář se skupinou umělců

Jako první turista poletí k Měsíci japonský miliardář.Video: Lukáš Marek, AP

 

Reklama

18. 9. 2018 12:04

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Jusaku Maezawa. V pondělí to oznámil šéf americké společnost SpaceX Elon Musk.

Článek

Cesta s prvním turistou k Měsíci by se podle agentury Reuters měla uskutečnit v roce 2023, kolik peněz dvaačtyřicetiletý japonský podnikatel za cestu zaplatil, zveřejněno nebylo.

Maezawa proslul jako nadšený milovník umění. V pondělí uvedl, že s sebou k Měsíci vezme šest až osm umělců. Na oběžnou dráhu Měsíce se podívají jako první lidé od 70. let, kdy Spojené státy skončily s vesmírným programem Apollo.

„V roce 2023 bych rád pozval šest až osm umělců z celého světa, aby se mnou letěli k Měsíci. Tito umělci budou požádáni, aby něco po návratu na Zemi vytvořili a jejich mistrovská díla budou inspirovat každého z nás,” řekl Maezawa.

Cestu má umožnit zcela nová, mohutná a opětovně využitelná raketa BFR (Big Falcon Rocket), se kterou chce SpaceX kolonizovat i Mars a na jejíž konstrukci zatím firma pracuje.

Maezawa je v Japonsku populární postavou a i za hranicemi své vlasti se proslavil jako nadšený milovník umění. Loni například koupil v aukci za rekordních 110,5 milionu dolarů (asi 2,4 miliardy korun) obraz amerického umělce Jeana-Michela Basquiata.

Bývalý bubeník punkové kapely Maezawa začal s podnikáním koncem 90. let v hudebním průmyslu. V roce 2004 založil internetový obchod s oblečením Zozotown.

Reklama

Související témata:

Doporučované