Hlavní obsah

Japonci vypustí vodu z Fukušimy do moře

Foto: Profimedia.cz

Kontaminovaná voda je nyní ukládána v nádržích v areálu elektrárny.

Reklama

13. 4. 2021 7:01
aktualizováno • 13. 4. 2021 8:32

Japonsko začne do moře vypouštět více než milion tun kontaminované vody z jaderné elektrárny Fukušima. Podle úřadů krok nebude mít přílišné negativní dopady na životní prostředí. Nesouhlasí s tím rybáři a některé státy.

Článek

Japonská vláda v úterý rozhodla, že začne do dvou let vypouštět do moře více než milion tun kontaminované vody z jaderné elektrárny Fukušima, kterou před deseti lety zničilo silné zemětřesení a následná vlna tsunami. Podle zahraničních médií to oznámil premiér Jošihide Suga. Úřady došly k závěru, že krok nebude mít přílišné negativní dopady na životní prostředí. S tím však nesouhlasí některé nevládní organizace či místní rybáři. Nelibost nad japonským rozhodnutím již vyjádřila také například Jižní Korea a Čína, oznámení Tokia naopak podpořil Washington.

Rozhodnutí japonské vlády je vyústěním několikaleté debaty o tom, jak naložit s velkým množstvím vody, která byla použita pro ochlazování jaderných reaktorů elektrárny poničených přírodní katastrofou. Voda je nyní ukládána v nádržích v areálu elektrárny, jejichž kapacita však bude naplněna na podzim roku 2022, uvedla nedávno společnost Tokyo Electric Power (TEPCO), která zařízení řídí. Postupné vypouštění vody do oceánu bude trvat zřejmě desítky let s tím, jak se bude dařit reaktory vyřazovat z provozu.

Japonci čistí tuto vodu pomocí filtračního systému, jenž z ní odstraňuje většinu nebezpečného materiálu vyjma tritia – izotopu vodíku, který se těžko separuje a je pokládán za relativně neškodný. Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi při návštěvě elektrárny loni v únoru prohlásil, že vypouštění kontaminované vody do moře odpovídá celosvětovým standardům a je to běžný způsob, jakým jaderné elektrárny s vodou nakládají.

Některé nevládní ekologické organizace v čele s Greenpeace však tvrdí, že voda z Fukušimy obsahuje také další prvky, které jsou zdraví škodlivé a o jejichž výskytu japonská vláda mlčí. S plánem vlády rovněž dlouhodobě nesouhlasí místní obyvatelé a rybáři, kteří se bojí, že zákazníci přestanou kupovat ryby ulovené v oblasti.

Seznam Zprávy mluvily nedávno o havárii ve Fukušimě s přední českou jadernou fyzičkou Danou Drábovou. Uvedla, že ji ani po 10 letech nenapadá nic, co mohli udělat lépe, a vypustit vodu zpátky do moře je podle ní rozumné.

„Veškerá voda v areálu se ale čistí na úrovně, které jsou opravdu velmi nízké, a jednou nezbyde nic jiného – a je to rozumné – než pomalu začít vodu vypouštět do moře. To ale vzbuzuje obrovské vášně, protože to pobřeží je rybářská oblast a rybáři si asi i právem představují, že jakmile se začne voda do moře vypouštět, úlovky dostanou špatnou značku. Z hlediska racionálního a pragmatického to není opodstatněné, ale na druhou stranu, jakmile řeknete slovo záření, tak rozum ustupuje,“ uvedla v rozhovoru pro Seznam Zprávy Dana Drábová.

Celý rozhovor s Danou Drábovou si můžete přečíst zde:

Připomněla také nedávnou zprávu vědeckého výboru OSN pro účinky atomového záření 10 let po Fukušimě s hodnocením účinků na okolí a zdravotních účinků, podle které jsou následky havárie minimální.

I přesto se dopadů na životní prostředí obává i Jižní Korea, která už nyní zakazuje dovoz mořských plodů z vod u Fukušimy. Soul dnes vyjádřil své znepokojení a v reakci na oznámení Japonska uvedl, že zvýší vlastní měření radioaktivity v oblasti. „Bylo by těžké to přijmout, pokud by se Japonsko rozhodlo vypustit kontaminovanou vodu bez dostatečných konzultací,“ uvedla jihokorejská vláda. Své obavy vyjádřil rovněž Tchaj-wan nebo Čína, která japonský krok označila za „extrémně nezodpovědný“.

Rozhodnutí Tokia naopak podporují Spojené státy, podle nichž Japonsko vykročilo cestou, jež se shoduje se všemi globálně přijímanými bezpečnostními standardy. Japonská vláda podle USA při rozhodnutí vystupovala transparentně.

Mohutné zemětřesení, které zasáhlo Japonsko 11. března 2011, uvrhlo zemi do největší krize od druhé světové války. Otřesy půdy vyvolaly místy až několikametrovou vlnu tsunami, která zničila stovky kilometrů východního pobřeží. Podle statistik zemřelo 15 899 lidí a 2 529 je evidováno jako pohřešovaných.

Tsunami poškodila také jadernou elektrárnu Fukušima. Ve třech jejích reaktorech selhaly chladicí systémy a došlo tam k explozím a požárům. Úřady po havárii uzavřely oblast v dosahu 20 kilometrů od elektrárny, aby uchránily občany před škodlivými dopady uniklé radiace. Havárie se zapsala po bok nejvážnější jaderné katastrofy v dějinách v ukrajinském Černobylu z roku 1986.

Reklama

Doporučované