Hlavní obsah

Je to loutka Babiše i Zemana. Jen nevíme, koho víc, říká premiér o svém oponentovi

„ČSSD nepotřebuje lidi, kteří se musí jezdit radit na Hrad nebo někam jinam," říká premiér Sobotka.

Reklama

2. 2. 2017 7:30

Premiér se nebývale kriticky vyjádřil na adresu stranického rivala Jiřího Zimoly. Ostrá slova padla poté, co Zimolova jihočeská ČSSD o víkendu nedoporučila Sobotku jako kandidáta na předsedu strany na březnovém sjezdu.

Článek

„Problém je, že někteří lidé spíš působí dojmem loutek, u kterých tahá za provázek někdo jiný,“ pustil se Sobotka do jihočeského hejtmana.

Na otázku, zda je Zimolovým „loutkovodičem“ šéf ANO Andrej Babiš, nebo prezident Miloš Zeman, odpověděl: „To je právě ten spor, že se neví, kdo z nich víc.“

Dodal, že Zimola si jezdí pro rady k šéfovi ANO i na Pražský hrad. „Kdo jezdí neustále na konzultace, ať už k jednomu, nebo ke druhému, tak je otázka, proč je takto nejistý, že musí neustále věci konzultovat,“ přisadil si premiér v rozhovoru pro Seznam.

Sám Zimola nechce premiérova slova komentovat, ale stručné rýpnutí si neodpustí: „Je mi líto, že předseda mé strany zřejmě nervově nezvládá situaci, a proto své kritiky takto nálepkuje.“

Takhle jste nejspíš premiéra Sobotku ještě neviděli. Podívejte se:

Co jindy klidného Sobotku k tak ostré reakci vyprovokovalo? Se Zimolou se premiér hádá už od neúspěchu v loňských krajských volbách. Zimola, který jako jeden z mála lídrů dokázal u sebe v kraji straně vyhrát volby, se tehdy postavil do role hlavního vnitrostranického kritika.

Napjaté vztahy vygradovaly minulý víkend, kdy jihočeská ČSSD v čele se Zimolou dala veřejně najevo, že už Sobotku nechce ve vedení strany – neschválila jeho nominaci na předsedu pro nadcházející sjezd.

Sobotka je přesvědčen, že Zimolova revolta není pouze jeho vlastní plán.

„Já nechci, aby se ze sociální demokracie stala pobočka hnutí ANO nebo kohokoliv jiného. V čele strany musí být lidé, kteří mají jasný, pevný, srozumitelný názor, vystupují sami za sebe, nejsou nositeli pravd někoho jiného, nejsou nějací poslové, zprostředkovatelé nebo nosiči vody pro někoho jiného,“ řekl Sobotka.

Kritizovat ano, kandidovat ne

Pravdou je, že jihočeský hejtman Zimola se veřejně chlubí velmi dobrými vztahy s Milošem Zemanem, koneckonců byl jedním z účastníků lánského puče. A na Hrad pravidelně jezdí i dnes. V roli Zemanova oblíbence v ČSSD vystřídal Michala Haška.

Velmi pragmatické vztahy má i s Babišem, který mu pomohl sestavit v Jihočeském kraji koalici. Tamní ANO chtělo vítěznou ČSSD obejít a raději vládnout s ODS, ale Babiš to zarazil, a tím ho udržel v hejtmanském křesle.

Sobotka Zimolovi vyčítá, že hraje pouze zákulisní hry, ale není ochoten ho vyzvat na přímý souboj o předsedu strany. „Pokud jsou ve straně lidé, kteří chtějí vést sociální demokracii do voleb, jenž mají odvahu postavit se ve volbách našemu hlavnímu soupeři, kterým je Andrej Babiš, tak ať to řeknou. Nikdo se nepřihlásil,“ konstatoval Sobotka.

Zimola se kandidatuře na předsedu brání – svou kritikou chce prý nevýrazného Sobotku probudit z letargie.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené