Hlavní obsah

Je vás málo. Ať pracuje víc žen a migrantů, radí Česku OECD

Foto: pixabay.com

Ilustrační foto.

Reklama

21. 11. 2019 14:15

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj vydala nový hospodářský výhled, ve kterém seškrtla odhady ekonomického růstu. A radí Česku, jak se vyhnout problémům v budoucnosti.

Článek

Růst české ekonomiky v příštím roce zpomalí na 2,1 procenta z letošních 2,6 procenta. Předpovídá to Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) ve svém novém hospodářském výhledu. V roce 2021 pak počítá se zrychlením růstu na 2,3 procenta.

Hospodářský růst by v příštích dvou letech podle OECD měly podporovat výdaje domácností i vlády. „Zaměstnanci budou dál těžit z vysokého růstu mezd, zatímco nezaměstnanost zůstane nízká,“ uvedla OECD. Dodala však, že hospodářský růst bude omezený kvůli zpomalování ekonomické aktivity u hlavních obchodních partnerů.

„Průmyslová produkce a nové zakázky začaly klesat, což naznačuje vliv zpomalení v Evropě. Export se snižuje, ale méně výrazně než import, což odráží větší diverzifikaci ekonomiky,“ píše OECD v hospodářském výhledu pro Českou republiku.

Za hlavní domácí brzdu hospodářského růstu označila OECD nedostatek pracovních sil. Doporučila urychlení reformy péče o děti, která by zvýšila podíl žen na trhu práce, a zefektivnění imigračních procedur.

OECD je ve svém hospodářském výhledu pro ČR o něco optimističtější než české ministerstvo financí. To letos počítá s růstem o 2,5 procenta a v příštím roce o dvě procenta.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované