Hlavní obsah

Jean-Luc Mélenchon má problém. Francouzský politik napadl členy prokuratury

Politik neudržel emoce na uzdě. Jean-Luc Mélenchon napadl vyšetřovatele údajného finančního podvodu. (Video: Marek Baloun, AP)

 

Reklama

17. 10. 2018 21:00
aktualizováno • 17. 10. 2018 21:31

Prokuratura krajně levicového politika a stranu Nepodrobená Francie vyšetřuje pro údajné personální a finanční podvody. Podle politika jde o politický proces.

Článek

Pařížská prokuratura dnes oznámila, že po bouřlivé úterní prohlídce sídla levicové strany Nepodrobená Francie (LFI) zahájila vyšetřování výhrůžek a násilného jednání vůči soudní moci a jejím zástupcům. Hlavním aktérem incidentu byl politik a zakladatel strany Jean-Luc Mélenchon.

Prokuratura stranu a politika vyšetřuje kvůli údajnému zaměstnávání fiktivních asistentů v Evropském parlamentu. Pod lupu si také vzala účetnictví z Mélenchonovy kampaně před loňskými prezidentskými volbami. Temperamentní levicový politik nejdříve na svém facebookovém profilu živě vysílal části zásahu u sebe doma a pak vyrazil do centrály své strany, kterou s dalšími 16 kolegy zastupuje v Poslanecké sněmovně.

Na schodišti pařížské budovy nejdříve jeho skupina narazila na zavřené dveře hlídané mužem v civilním oblečení. „Pojďme, vyrazte mi ty dveře,“ řekl Mélenchon, načež se na ostrahu rozkřičel, že „republika jsem já, já jsem člen parlamentu“. Poté začal s dalšími lidmi lomcovat dveřmi, nakonec se ale do prostor LFI dostal jiným vchodem. Následovala vypjatá konfrontace s policistou, během níž mu Mélenchon říkal: „Zkus do mě strčit a uvidíš!“ Lídr LFI pak v rozhovoru s prokurátorem označil prohlídku za invazi. Prokurátor klidným hlasem odvětil, že vše je v souladu se zákonem.

Francouzští vyšetřovatelé v úterý ráno kromě sídla LFI dorazili asi na deset dalších míst, což strana označila za politický útok. Sám Mélenchon razie označil za „operaci zpolitizované policie“.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované