Hlavní obsah

Jean-Luc Mélenchon má problém. Francouzský politik napadl členy prokuratury

Politik neudržel emoce na uzdě. Jean-Luc Mélenchon napadl vyšetřovatele údajného finančního podvodu. (Video: Marek Baloun, AP)

Reklama

17. 10. 2018 21:00
aktualizováno • 17. 10. 2018 21:31

Prokuratura krajně levicového politika a stranu Nepodrobená Francie vyšetřuje pro údajné personální a finanční podvody. Podle politika jde o politický proces.

Článek

Pařížská prokuratura dnes oznámila, že po bouřlivé úterní prohlídce sídla levicové strany Nepodrobená Francie (LFI) zahájila vyšetřování výhrůžek a násilného jednání vůči soudní moci a jejím zástupcům. Hlavním aktérem incidentu byl politik a zakladatel strany Jean-Luc Mélenchon.

Prokuratura stranu a politika vyšetřuje kvůli údajnému zaměstnávání fiktivních asistentů v Evropském parlamentu. Pod lupu si také vzala účetnictví z Mélenchonovy kampaně před loňskými prezidentskými volbami. Temperamentní levicový politik nejdříve na svém facebookovém profilu živě vysílal části zásahu u sebe doma a pak vyrazil do centrály své strany, kterou s dalšími 16 kolegy zastupuje v Poslanecké sněmovně.

Na schodišti pařížské budovy nejdříve jeho skupina narazila na zavřené dveře hlídané mužem v civilním oblečení. „Pojďme, vyrazte mi ty dveře,“ řekl Mélenchon, načež se na ostrahu rozkřičel, že „republika jsem já, já jsem člen parlamentu“. Poté začal s dalšími lidmi lomcovat dveřmi, nakonec se ale do prostor LFI dostal jiným vchodem. Následovala vypjatá konfrontace s policistou, během níž mu Mélenchon říkal: „Zkus do mě strčit a uvidíš!“ Lídr LFI pak v rozhovoru s prokurátorem označil prohlídku za invazi. Prokurátor klidným hlasem odvětil, že vše je v souladu se zákonem.

Francouzští vyšetřovatelé v úterý ráno kromě sídla LFI dorazili asi na deset dalších míst, což strana označila za politický útok. Sám Mélenchon razie označil za „operaci zpolitizované policie“.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené