Hlavní obsah

Jednoduchá rada, jak přilákat zaměstnance: Víc zatopte. Hlavně pro ženy je to důležité

Jaké benefity firmy nabízejí a co lidé nejvíc žádají?Video: Anita Baselová, Seznam Zprávy

 

Reklama

4. 1. 2019 11:09

Mrazivé počasí je nepříjemné nejen pro lidi, kteří pracují venku, chladno je ale i zaměstnancům v nedostatečně vytápěných kancelářích. Na zimu na pracovišti si podle průzkumu společnosti Preventado, která se zabývá ergonomií a ochranou zdraví při práci, stěžuje každý třetí pracující Čech.

Článek

Pokud máte firmu, znáte to: nejsou lidi. Snaha sehnat zaměstnance vybičovala tuzemské firmy k nabídce dalších a dalších benefitů. Už nejde jen o stravenky, týden dovolené navíc nebo jazykové kurzy zdarma. V dnešní době – samozřejmost (alespoň si to myslí mnoho uchazečů o práci).

Jak ukazuje průzkum společnosti Preventado, která se zabývá ergonomií, ke spokojenosti lidí na pracovišti by často stačila mnohem dostupnější věc: víc zatopit.

Zejména ženy o tom vědí své.

Každý třetí zaměstnaný Čech si stěžuje, že je mu v práci zima. Samozřejmě hovoříme o kancelářích. Na 42 procent zaměstnanců nemá možnost teplotu v práci regulovat. V dnešních dnech, kdy dorazila do Česka opravdová zima, dost nepříjemné.

Jak máte mít teplo v práci, určuje stát. Nařízení vlády říká, že optimální teplota pro kancelářskou práci náročnou na pozornost by se měla pohybovat mezi 21 a 23 stupni Celsia.

Většina Čechů (59 procent) preferuje teplotu mezi 20 a 22 stupni, ženy přitom vyžadují vyšší teplotu než muži.

Jiné je to samozřejmě u lidí, kteří pracují venku. Když teplota klesne pod 10 stupňů, musí být zaměstnanec vybaven speciálním tepelně izolačním oděvem, při teplotě čtyři stupně a méně má navíc nárok na rukavice, zimní obuv, teplý ochranný nápoj a každé dvě hodiny na přestávku v takzvané ohřívárně.

Legislativa také upravuje maximální dobu nepřetržité venkovní práce, při teplotách –10,1 až –20 stupňů by neměla přesáhnout jednu hodinu, do teploty –30 stupňů pak 30 minut. Za nižších teplot by se venkovní práce neměla, až na výjimečné situace, vykonávat vůbec, upozornil Radim Pektor z Preventada.

Podle zkušeností Preventada jsou však tato opatření často podceňována, a to nejen zaměstnavateli, ale někdy i samotnými zaměstnanci, kteří nedodržují pravidelné přestávky a neoblékají se dostatečně teple.

Reklama

Doporučované