Hlavní obsah

„Ještě je před námi kus cesty". Čaputová si na Národní třídě připomněla výročí sametové revoluce

Zuzana Čaputová na Národní třídě. (Video: Michal Cagala., Seznam Zprávy)

 

Reklama

12. 11. 2019 19:20

Změny, které nastaly v listopadu 1989, jsou započaté, ale ne dokončené. Lidé musí cítit sociální jistoty a žít důstojné životy, řekla slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Na pražské Národní třídě dnes položila věnec u památníku událostí 17. listopadu. Varovala před tím, že když se lidé nebudou angažovat ve věcech veřejných, demokracie se může změnit na úplně jiný režim.

Článek

Čaputová položila věnec u památníku krátce před 17:00. Její příjezd přivítalo několik lidí potleskem. V Praze se dnes také zúčastní diskusního pořadu v České televizi, který je věnován hledání pravdy. Debatovat bude mimo jiné s předsedou Ústavního soudu Pavlem Rychetským.

Čaputová řekla, že v době revoluce jí bylo 16 let a studovala gymnázium. Na tehdejší bratislavské protesty, které se uskutečnily už 16. listopadu, i pražské si velmi dobře pamatuje. Tehdejší události označila za klíčové pro novodobou historii. Poznamenala, že osobně v novém režimu prožila většinu života a nabídl jí úplně jiné možnosti oproti životům, které lidi žili předtím. „Myslím si, že ne vždy si to uvědomujeme, ty možnosti, které listopad přinesl, a faktem je, že ty změny jsou započaté, ale nejsou dotažené, ještě je kus cesty před námi, aby demokracie, kterou jsme si vydobyli v listopadu 1989, aby ji také cítili lidé, aby cítili sociální jistoty, aby žili důstojné životy,” řekla.

Jako určitý dluh vnímá to, že často jsou mnohé nabyté svobody a práva brány jako samozřejmost. „Jako kdybychom si je neuvědomovali a nevážili si jich," podotkla. Demokracii označila za potenciál. „Je to vývoj, je to cesta, je to i cesta učení se. Nefunguje na autopilota, pokud se nebudeme zúčastňovat a nebudeme se angažovat ve věcech veřejných, tak se můžou dít věci, které se mohou vymknout kontrole. A demokracie se může změnit na úplně jiný režim, například takový, jaký byl před 1989,“ zdůraznila.

Se Zemanem Čaputová otevře Český dům v Bratislavě

V sobotu pak Čaputová společně s Milošem Zemanem slavnostně otevře český dům v Bratislavě. Ten bude jediným podobně koncipovaným zastoupením cizí země na Slovensku, potvrzuje to nadstandardní úroveň vzájemných vztahů.

Zřízení Českého domu dlouhodobě prosazuje Zeman. S Čaputovou se na společném otevření dohodl při její letošní návštěvě Prahy. Česká a slovenská vláda v pondělí na společném zasedání ve Valticích uzavřely dohodu o jednorázovém slovenském příspěvku na vytvoření Českého domu, Česko podobně podpořilo vznik Slovenského domu v Praze. Podle Ovčáčka slovenská strana zaplatí 376 000 eur (9,6 milionu korun).

Český dům v Bratislavě bude sloužit jako informační a kontaktní místo pro komunikaci se slovenskou veřejností a taktéž podporovat aktivity české krajanské komunity na Slovensku. Ministerstvo zahraničí už dříve oznámilo, že v něm budou sídlit agentury CzechTrade či CzechTourism, spravovat ho bude České centrum Bratislava.

Podle Lidových novin si česká diplomacie historický dům v centru Bratislavy pronajme od podnikatele Tomáše Chrenka. Výměra domu v ulici Prepoštská bude 535 metrů čtverečních. Podle deníku v domě patrně nebude česká hospoda, kterou Zeman prosazoval, protože by si vynutila přestavbu objektu.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované