Hlavní obsah

Na místě lomu vzniklo obrovské jezero Most s průzračnou vodou

Foto: wikimedia

Pohled na jezero z Hněvína.

Reklama

26. 8. 2020 9:23

Jezero Most, jež vzniklo zatopením hnědouhelného lomu, se v září otevře lidem. Najdou tady pláže i dětské hřiště, časem také restauraci. Jezero o rozloze 300 hektarů má mimořádně čistou vodu – vidět je až do hloubky devíti metrů.

Článek

„Hotové jsou pláže, parkoviště, dětské hřiště,“ řekla mluvčí magistrátu Klára Vydrová.

Pracovat se bude v okolí jezera i po jeho otevření. Nepřístupné budou zatím některé části komunikací a pláží, kde budou pokračovat stavební práce, jako je přemostění potrubí splaškové kanalizace přes řeku Bílinu či sanace sesuvu svahu včetně dokončení komunikace k sypané hrázi, uvedla Vydrová.

Vyrobená jsou mola, která se musí připevnit k již hotovým kotevním blokům. „Toto řešení lidem zajistí komfortní přístup do vody. Ta patří mezi nejprůzračnější u nás. Vidět je až do hloubky téměř devíti metrů,“ uvedla Vydrová.

Foto: město Most

Jezero Most otevřou 12. září.

Na plážích budou převlékárny, plocha se stoly pro stolní tenis, tři hřiště na plážový volejbal. Dočasně budou na místě mobilní záchody. S ohledem na to, že se jezero zpřístupní až na konci sezony, bude kompletní servis včetně zázemí pro cyklisty lidem k dispozici až na zahájení sezony v roce 2021.

Jezero napouštěli šest let a jeho rozloha je více než 300 hektarů. Na délku má tři kilometry a maximální hloubka je 73 metrů.

„Chceme, aby se do lokality u jezera Most vrátil život. Jde především o zpracování územní studie řešení jižních svahů jezera, tedy vhodné dobudování kompletního zázemí k plážím a přístavišti, včetně restaurace,“ uvedl mostecký primátor Jan Paparega.

Jezero Most zůstane v majetku státu ve správě Palivového kombinátu Ústí (PKÚ). Radnice měla zájem o bezúplatné převedení jezera i všech okolních pozemků do vlastnictví. Jsou to historické pozemky, na nichž stávalo středověké město, které muselo ustoupit těžbě uhlí.

Převod pozemků podle Vydrové není v současné době možný. „Důvodem je kolize se směrnicemi EU týkajícími se nepovolené veřejné podpory. Město by mohlo dané pozemky odkoupit, bohužel to není v jeho finančních možnostech, jelikož se jedná o částku v řádu stamilionů korun,“ uvedla Vydrová.

Město vnímá území jezera jako rozvojovou plochu. „Společně s PKÚ do budoucna chystá další projekty, které napomohou tomu, aby se do lokality vrátil život. PKÚ chystá projekt kempu včetně potřebného zázemí a projekt vyhlídky na jezero,“ řekla mluvčí mostecké radnice.

Jámu lomu Ležáky začal Palivový kombinát Ústí napouštět v roce 2008. Zatopená plocha má rozlohu 309 hektarů. Otevření jezera se několikrát odkládalo. Problémy se objevily při pracích na vedení potrubí kanalizace pod řekou Bílinou. Objednatel bude některé části staveb reklamovat a vyžadovat po zhotoviteli jejich opravu.

Kde leží jezero Most

Jezero se nachází mezi městem Most, areálem chemických závodů (Unipetrol a.s. a Česká rafinérská a.s.) v Záluží u Mostu a obcí Braňany, přímo pod kopcem Hněvín na místě starého města Most, které bylo zbořeno v 70. letech 20. století a na jehož místě vznikl hnědouhelný Důl Ležáky. V blízkosti jezera se nachází přesunutý pozdně gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie a sousoší sv. Jana Nepomuckého.

Reklama

Doporučované