Hlavní obsah

Bouře Barry už je nad pevninou, New Orleans se bojí záplav. Lidé nemají vycházet

Tropická bouře Barry se blíží k Louisianě. (Video: windy.com)

 

Reklama

13. 7. 2019 21:45
aktualizováno • 14. 7. 2019 7:27

Tropická bouře Barry, která v sobotu cestou k jižnímu pobřeží USA krátce zesílila na hurikán, dorazila k Louisianě, kde zaplavila některé dálnice. V zaplavených oblastech museli někteří lidé vylézt na střechy. Mnoho obchodů zavřelo, informovala v noci na dnešek agentura AP. „Je to jenom začátek,“ upozornil guvernér státu Louisiana John Bel Edwards. „Bude to pro náš stát dlouhých několik dnů,“ dodal Edwards.

Článek

V Mexickém zálivu se kvůli bouři zastavila těžba na 283 ropných plošinách, což snížilo obvyklé denní množství vytěžené suroviny o téměř 70 procent. Americký prezident Donald Trump v Louisianě vyhlásil stav nouze, což státu umožní čerpat peníze a pomoc z federálních zdrojů.

Národní centrum pro hurikány (NHC) v Miami v sobotu nejprve vydalo varování, že rychlost větru spojeného s bouří dosáhla 120 kilometrů v hodině, což znamenalo, že se dostala do kategorie hurikánů. Avšak poté, co se hurikán po poledni místního času (po 19:00 SELČ), dostal poblíž města Intracoastal City nad pevninu, zase zeslábl. Nyní bouři doprovází vítr o rychlosti 115 kilometrů v hodině.

Podle meteorologů není u bouře Barry hlavní hrozbou silný vítr, ale velice intenzivní srážky, které ji doprovází. Předpovědi udávají, že déšť bude mít podobu průtrže mračen a že na některých místech může spadnout během víkendu asi 250 až 500 milimetrů vody.

„Je to neuvěřitelně obrovská masa vlhkosti, je to úplně mimo tabulky,“ varoval dnes ředitel NHC Ken Graham. Podle něj se bude bouře pohybovat tak pomalu, že intenzivní déšť čeká Louisianu celý víkend. Z břehů se tak může vylít nejen řeka Mississippi, ale i další toky.

Hladina Mississippi se ve městě New Orleans do pondělí podle meteorologů zvýší až o 5,2 metru. To je o 0,6 metru méně, než udávala předchozí předpověď. Protipovodňová hráz chránící město je vysoká šest až 7,5 metru. Po sobotní noci všechny hlavní protipovodňové hráze na řece Mississippi zatím náporu vody odolaly. Jedna hráz v Terrebonne Parish však přetékala a místní úřady nařídily novou evakuaci zhruba 400 lidí.

Zatím nejhorších dopadů zůstalo do sobotního večera ušetřeno město New Orleans, kde byly zaznamenány jen lehké přeháňky a silný nárazový vítr. Místní úřady se přitom obávaly, že bouře prověří protipovodňové hráze zesílené po řádění zničujícího hurikánu Katrina z roku 2005. Barry na pevninu vtrhla přibližně 260 kilometrů západně od New Orleans.

Americká Národní meteorologická služba (NWS) pro oblast města New Orleans vydala varování před tornády a krupobitími, které mohou hurikán Barry doprovázet. Obyvatelé byli varováni, aby nevycházeli ven.

Bez proudu se včera v Louisianě ocitlo přes 70 tisíc odběrných míst. Největší výpadky podle AP hlásí okresy Jefferson, Lafourche, Assumption a Terrebone v jižní Louisianě u New Orleans.

Mnoho obchodů v Baton Rouge zavřelo. Vítr byl podle AP dost silný na to, aby rozhoupal velké kamiony. Z ropných plošin v Mexickém zálivu byly evakuovány stovky lidí.

Na řádění živlu se připravuje národní garda a záchranářské týmy, které mají k dispozici plavidla a vozidla s technikou pro pohyb v zaplavených oblastech. Garda oznámila, že v pohotovosti má také helikoptéry a že má nachystané zásoby pitné vody, potravin a dek.

V Mexickém zálivu včera bouře Barry zastavila těžbu na téměř polovině ropných plošin, a denní produkce suroviny se tak snížila o 1,3 milionu barelů, tedy skoro o 70 procent. O 56 procent se pak snížila těžba zemního plynu, uvedl americký Úřad pro bezpečnost a ochranu životního prostředí (BSEE).

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované