Hlavní obsah

Jihočeská vědecká knihovna dokončila modernizaci za 168 milionů

Foto: Getty Images

Ilustrační snímek.

Reklama

25. 1. 18:22

Modernizací vznikla přístavba budovy na Lidické třídě v Českých Budějovicích a díky ní zázemí pro více než 100 tisíc knih ve volném výběru, jež byly dosud ve skladech.

Článek

Knihovna tak má nové prostory s plochou téměř 2000 metrů čtverečních. Oficiálně by měl provoz začít v polovině února; kdy se otevře čtenářům, záleží na koronavirových omezeních.

Nyní se prostory kolaudují. Modernizace začala v dubnu 2019. „Do rekonstrukce a přístavby jsme se pustili proto, že knihovna nenabízela dostatek prostoru pro volný výběr literatury. Naším cílem bylo pustit čtenáře mezi regály, kde si budou moci sami vybrat požadované tituly tak, jak je to běžné ve všech moderních knihovnách. Navíc už nebudou odkázáni pouze na výběr přes elektronický katalog,“ uvedl náměstek hejtmana pro kulturu Pavel Hroch (Jihočeši 2012).

Do finále míří dokončovací práce, pokračuje stěhování knih, připravují se IT technologie. Ze začátku zprovozní knihovna výdejové okénko, kdy otevře naplno, záleží na koronavirových opatřeních. Služby teď poskytuje online.

Přístavbu a technické řešení navrhl brněnský Ateliér Kuba & Pilař architekti, řekl již dříve ředitel knihovny Ivo Kareš. Kraj jako zřizovatel knihovny získal na stavbu evropskou dotaci 105 milionů Kč, 5,8 milionu zaplatil stát, přes 57 milionů kraj.

Jihočeská vědecká knihovna má 1,43 milionu svazků a 19 800 registrovaných čtenářů, z toho 4800 dětí, řekla dnes ČTK mluvčí knihovny Petra Mašínová. Jihočeský kraj dal letos knihovně na provoz 60,7 milionu korun.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované