Hlavní obsah

Jihočeská vědecká knihovna má nové prostory za 168 milionů korun

Foto: Getty Images

Ilustrační snímek.

Reklama

24. 4. 14:59

Vědecká knihovna v Českých Budějovicích otevřela zmodernizovanou budovu za 168 milionů korun. Vznikla přístavba a díky ní zázemí pro víc než 100 tisíc knih, které jsou nově pro čtenáře volně na regálech, doteď byly ve skladu.

Článek

Jde hlavně o naučnou literaturu. Knihovna pro čtenáře otevře 26. dubna, v provozu bude každý všední den.

Knihovna získala v Lidické ulici nové prostory s plochou téměř 2000 metrů čtverečních. Práce trvaly rok a půl, stavba se kolaudovala v lednu. Kvůli koronavirovým opatřením se tak dostanou lidé dovnitř až čtvrt roku poté, co bylo hotovo. Přístavbu a technické řešení navrhnul brněnský Ateliér Kuba & Pilař architekti. Jak řekl náměstek hejtmana pro kulturu Pavel Hroch (Jihočeši 2012), po dlouhých letech vznikla ve městě nová stavba takového druhu, placená z veřejných peněz.

„Přístavba a rekonstrukce části staré knihovny je služba našim čtenářům. Budou mít v krásném prostředí volný výběr knih, kde se nachází okolo sto tisíce svazků. To vidím jako velké plus. Návštěvníci tam mají odpočinkové zóny, můžou si tam kousek přečíst, strávit tam s knihou ten první moment. Soustředili jsme se i na invalidy, protože mezi našimi klienty jsou tělesně postižení lidé, a mají (nově) bezbariérový přístup, protože i ve starém objektu je úprava jednotlivých sekcí tak, aby se mohli všude pohybovat,“ řekl Hroch.

Kraj jako zřizovatel knihovny získal na stavbu evropskou dotaci 100 milionů Kč, pět milionů zaplatil stát, zbytek kraj. „Skloubit stavbu a provoz knihovny nebylo vždy úplně jednoduché. Po celou dobu stavby jsme se ale snažili, aby stavební omezení pocítili čtenáři co nejméně,“ uvedl řekl ředitel knihovny Ivo Kareš.

Čtenáři si budou muset zvyknout na jiný způsob, jak knihy hledat. Naučná literatura má na rozdíl od beletrie jiná pravidla, podle nichž se řadí. „Velkým pomocníkem v tom bude on-line katalog, který čtenáře navede na přesné místo v knihovně, na konkrétní regál a polici, kde se kniha nachází,“ uvedla náměstkyně ředitele Zuzana Hájková.

Knihovna v Lidické ulici, stejně jako budova Na Sadech bude mít od 26. dubna otevřeno od pondělí do pátku. Pobočky zatím kvůli pandemické situaci otevřou na tři dny v týdnu.

Jihočeská vědecká knihovna má 1,43 milionu svazků a 19 800 registrovaných čtenářů, z toho 4800 dětí. Jihočeský kraj dal letos knihovně na provoz 60,7 milionu korun.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované