Hlavní obsah

„Musíme se léčit,” říká britský pár zadržený kvůli Gatwicku. Za ponížení médii mohou vysoudit miliony

Paul a Elaine se kvůli chování médií cítí zničení a ponížení. (Video: Šimon Felenda, AP, Reuters)

 

Reklama

26. 12. 2018 12:31

Britský pár, který policie krátce zadržela v souvislosti s incidentem kolem dronů na jihoanglickém letišti Gatwick, se cítí zneuctěn a ponížen. Jako odškodné by podle experta na mediální právo mohl získat až 75 000 liber (více než dva miliony korun).

Článek

„Tihle pitomci nám zkazili Vánoce?” psal britský deník se zveřejněnou fotografií páru, který policie krátce zadržela v souvislosti s incidentem kolem dronů na jihoanglickém letišti Gatwick. Dvojice se kvůli mediálním útokům cítí podle svých prohlášení ponížená a zneuctěná. V emotivním projevu dvojice uvedla, že je znechucena chováním některých médií, a sdělila, že se kvůli události léčí. Novináře chce proto dotčený Paul Gait a Elaine Kirková postavit před soud. Podle odborníka na mediální právo by z nich mohla dostat v přepočtu až dva miliony korun.

„Jak si asi dokážete představit, cítíme se naprosto poníženi. Náš domov byl prohledán, naše soukromí a identita byly zcela odkryty. Naše jména, fotky a další osobní informace se dostaly do vysílání po celém světě,” řekli 47letý Paul Gait s 54letou Elaine Kirkovou.

„Jsme hluboce zdeptáni, stejně tak se cítí naše rodina a přátelé, a my proto musíme podstupovat léčbu. Chceme požádat tisk, aby laskavě respektoval naše soukromí,” dodala dvojice. Upozornila také na přístup některých médií, která o dění na Gatwicku informovala.

Televizní moderátor Piers Morgan na Twitteru po zadržení Gaita a Kirkové napsal, že je to vtip, když takováto dvojice klaunů dokáže na několik dní ochromit klíčové letiště. Když ale policie pár bez obvinění propustila, Morgan se omluvil. „Vůbec to nejsou klauni s dronem,“ napsal s tím, že jim dluží omluvu podobně jako ostatní média.

Omluva by ale Elain a Paulovi nemusela stačit. Podle britského deníku The Guardian by mohl pár vysoudit z médií až 75 000 liber, v přepočtu na koruny by vysouzená částka činila více než dva miliony. Právník Mark Stephens specializující se na mediální právo řekl, že půjde o závažný případ, pokud se Paul a Elain rozhodnou dotlačit svou akci do konce. „Vysouzená částka by mohla být v rozsahu od 75 000 do 125 000. Může to být i víc, když každé médium zaplatí určitý díl finální sumy.”

Kvůli opakovaným problémům s drony se na druhém nejrušnějším letišti v Británii vůbec nelétalo minulý týden od středečního večera do pátečního rána, což narušilo plány více než 140 000 pasažérů. Krátce byl provoz ze stejného důvodu přerušen i v pátek večer. Provoz se zastavil celkem na více než 36 hodin, zrušeno bylo asi 1000 letů.

Zásah úřadů i vyšetřování ale vyvolávají pochybnosti, které ještě více prohloubil Jason Tingley z policie v Sussexu prohlášením, že je možné, že nad letištěm vůbec žádné drony nelétaly. List The Guardian s odvoláním na vládní zdroje napsal, že policie během jednání s příslušnými ministry připustila jistá komunikační selhání.

Policie v Sussexu následně ke spekulacím uvedla, že může jasně potvrdit existenci desítek hlášení o pohybu dronu či dronů. Pozorování dronů pak označila jako potvrzená.

Kontrolu nad letištěm úřady obnovily díky blíže neupřesněnému armádnímu zařízení. Média předpokládají, že to byl izraelský systém Drone Dome. Ten dokáže identifikovat bezpilotní prostředek v desetikilometrovém okruhu a rušit jeho spojení s ovládací stanicí. Vylepšená verze systému umí dron i sestřelit pomocí laseru.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované