Hlavní obsah

„K čemu to je? Co z toho dostanete?“ reagoval Trump na ofenzívu ruských a syrských vládních sil

Rusko stojí v syrském konfliktu na straně prezidenta Bašára Asada.Video: Karolína Štuková, Reuters

 

Reklama

3. 6. 2019 9:22

Americký prezident Donald Trump v neděli vyzval ruské a syrské vládní síly, aby přestaly s bombardováním syrské provincie Idlib. Stalo se tak poté, co Kreml v pátek naznačil, že Moskva bude i nadále podporovat ofenzívu Damašku v Idlibu.

Článek

Rusko stojí v syrském konfliktu na straně prezidenta Bašára Asada a Idlib je poslední provincií, která zatím není pod kontrolou vládních vojsk.

Šéf Bílého domu na Twitteru kritizoval „zabíjení mnoha nevinných civilistů“. „Svět se na ten masakr dívá. Co je jeho účelem, co tím získáte? Přestaňte,“ napsal Trump.

Kreml v pátek uvedl, že rebelům v provincii Idlib by ve střelbě na civilisty a na ruské cíle mělo zabránit Turecko. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan si Moskvě opakovaně stěžoval na Ruskem podporovanou ofenzívu syrské armády v Idlibu, kde boje dosud přinutily na 250 tisíc lidí opustit své domovy. Kreml však v pátek dal jasně najevo, že příměří by v první řadě měli dodržovat rebelové.

Otázka Idlibu přispěla k napětí mezi Ruskem a Tureckem, které chce mít v sousedící provincii určitý vliv, napsala agentura Reuters.

Moskva, která je největším spojencem syrské vlády, se loni v září s Tureckem domluvila na vytvoření demilitarizovaného pásma v Idlibu, kde nebudou žádné těžké zbraně ani islámští radikálové. Rusko ale od té doby opakovaně upozornilo na eskalaci napětí v provincii s tím, že islamisté patřící k někdejší frontě An-Nusra, známé též jako syrská Al-Káida, mají pod kontrolou její značnou část.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované