Hlavní obsah

Jsem přijatý na střední? Kdy to budete vědět a co dělat, když to nevyjde

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační snímek.

Výsledky přijímaček děti už mají, stále ale nevědí, jestli jim to bude stačit k přijetí na střední školu. Kdy se to dozví? Odpovídáme na otázky kolem přijímacího řízení.

Článek

Den rozhodnutí přijde ve čtvrtek. Právě 15. května se uchazeči dozví, jestli se dostali na jednu ze svých vybraných středních škol. Letos je atmosféra kolem přijímacího řízení opět napjatá. Tentokrát ale z jiného důvodu než loni, kdy se elektronické přihlašování nově spouštělo.

Testy z matematiky byly nejen podle dětí, ale i ředitelů škol o něco těžší než před rokem, takže panuje poměrně nervozita. I když patrně bude k přijetí potřeba o něco méně bodů než loni. Proč se ale na rozhodnutí o přijetí víc jak týden čeká? A co dělat, když to přeci jen nevyjde? Odpovídáme na pět hlavních otázek.

Co tak trvá?

Výsledky jednotné přijímací zkoušky se zveřejňovaly už 6. května. To je ale teprve první krok vyhodnocení celého přijímacího řízení. Informace se dostanou ke školám, které teprve přiřadí body za svou školní část zkoušky a seřadí uchazeče podle celkového počtu bodů.

Ani to ale není konec, protože do hry v této fázi vůbec nevstupuje priorita, kterou žáci přiřadili jedné ze tří (nebo až pěti) vybraných škol. Proto musí výsledky ještě zpátky do Cermatu, který přijímací zkoušky organizuje, aby algoritmus přiřadil dětem tu nejvýše vybranou školu, kde jim výsledky postačí k úspěchu.

Proto to tedy více než týden trvá.

V době papírových přihlášek takový poslední krok nebyl potřeba. První informaci o přijetí tak měly sice děti o něco dřív, ale jen část z nich. Často ani měsíc po přijímačkách neměli všichni jasno, kam se vlastně dostali, protože velkou roli hrálo rozhodnutí žáků, kteří se dostali na obě školy (dříve měli žáci jen dvě možnosti volby).

Budou výsledky hned ráno?

Ano, výsledky by se měly v Dipsy objevit hned ráno po zadání registračního čísla. Ředitelka Cermatu Barbora Rosůlková ve středu upřesnila, že by to mělo být okolo sedmé hodiny. Výsledky zveřejní také jednotlivé školy.

Co dělat, pokud jsem se nedostal?

Nevěšte hlavu. Pro uchazeče, kteří v prvním kole neuspějí, bude k dispozici dostatek míst ještě ve druhém kole, případně dalších. Dokonce i na pražských veřejných gymnáziích zbyly po prvním kole ještě desítky míst. Výběr bude samozřejmě omezenější, ale kdo se bude chtít na střední školu hlásit, příležitost dostane.

Přijali mě na školu, kam nechci

Může to dopadnout tak, že jste se dostali až na třetí školu v pořadí. A teď přemýšlíte, jestli jste vlastně zvolili správně a chcete tam nastoupit. V úvahu samozřejmě přichází i možnost vzdát se místa. V takovém případě se ale nedostanete na žádnou ze svých vybraných škol a budete muset jít s ostatními neúspěšnými uchazeči do druhého kola. V něm ale bude výběr omezený, a tak je tuhle variantu potřeba dobře rozmyslet, protože se nemusí vyplatit.

Má cenu dávat odvolání?

V době papírových přihlášek bylo podání odvolání v podstatě nutností, pokud vás nepřijala ani jedna střední škola. Dnes ale už pozbývá smyslu, protože rozhodnutí o přijetí je takřka definitivní. Odvolání je tu jen pro případ procesní chyby - tedy pokud se domníváte, že byly špatně vyhodnoceny testy, nesprávně přiřazeny body školou nebo narušen průběh jednotné přijímací zkoušky. V takovém případě máte na odvolání tři pracovní dny od zveřejnění výsledků, což je do 20. května.

Doporučované