Hlavní obsah

Kandidáti na post předsedy TOP 09 by měli vytvořit tandem, vyzývá Kalousek

Foto: ČTK/Deml Ondřej, ČTK

TOP 09.

Reklama

23. 11. 2019 12:30
aktualizováno • 23. 11. 2019 17:25

TOP 09 si na víkendovém sjezdu vybírá nového předsedu strany. Podle Miroslava Kalouska by kandidáti senátor Tomáš Czernin a poslankyně Markéta Pekarová Adamová měli vytvořit ve vedení tandem.

Článek

„Czernin a Pekarová Adamová by měli vytvořit tandem ve vedení strany,“ řekl jeden ze zakladatelů strany Miroslav Kalousek. Zhodnotil i působení končícího předsedy Jiřího Pospíšila.

„Já myslím, že je potřeba mu poděkovat za tu dvouletou práci. Myslím, že to, co tu zaznělo před dvěma lety, kdy sliboval, že stranu takzvaně restartuje a učiní ji přitažlivější pro voliče, tak to se úplně nepovedlo,“ uvedl.

Pospíšila nahradí buď konzervativnější nynější řadový místopředseda TOP 09 Czernin, nebo liberálnější první místopředsedkyně strany Pekarová Adamová.

Odcházející předseda po zahájení sněmu vyslovil přání, aby z něj delegáti odcházeli s pocitem, že je TOP 09 jednotná a silná. „Tato země potřebuje silnou TOP 09,“ zdůraznil.

Pospíšil se také vyslovil pro spolupráci pravicových opozičních stran, jeho nástupce by měl v těchto snahách pokračovat.

„Jsme povinni udělat maximum pro to, aby se demokratické politické síly spojovaly a byly schopné porazit oligarchu,“ řekl. Hlavním cílem pro TOP 09 musí být podle europoslance Pospíšila to, aby premiér a předseda ANO Andrej Babiš skončil po příštích sněmovních volbách v opozici.

„Nejsme hnutí jednoho muže”

Pod jeho dvouletým vedením TOP 09 uspěla v pražských komunálních volbách a ve volbách do Evropského parlamentu. Sám Pospíšil své působení v čele strany označil za úspěšné.

Končící předseda strany také zmínil vztahy se zakladateli TOP 09, prvním a druhým předsedou této strany Karlem Schwarzenbergem a Miroslavem Kalouskem.

Pospíšil zdůraznil, že se vždy byli schopni domluvit a táhnout za jeden provaz. „Nejsme hnutí jednoho muže,“ podotkl v narážce na Babiše a ANO.

Volba na post nového předsedy strany proběhne v neděli a podle Pospíšila se utkají dva viditelní politici.

Čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg ve stručném projevu ocenil, že strana má dva kvalitní kandidáty na předsedu. Podle něj to svědčí o tom, že TOP 09 je skutečně demokratická.

Boj o post začne v neděli

Delegáty vyzval, aby lídra nevolili podle osobních sympatií, ale aby zodpovědně přemýšleli, kdo bude tuto práci dělat lépe a kdo stranu povede úspěšněji. Stejně jako předtím Pospíšil, ani Schwarzenberg ve své řeči výslovně nepodpořil žádného z kandidátů.

„V poslaneckém klubu můžu sledovat práci Markéty Pekarové, je výborná a jedna z nejčinorodějších poslanců naší Poslanecké sněmovny vůbec. Co tam dělá, obdivuju,“ řekl.

„Tomáše Czernina znám dlouhá léta. Vím, co dělá v Senátu. Pro něho svědčí, že je oceněn ve vlastním kraji. Pořadí si udělejte vy sami,“ pokračoval. Dodal, že kdokoliv bude zvolen do čela strany, bude mít jeho stoprocentní podporu.

Delegáti sněmu ocenili Pospíšilovo i Schwarzenbergovo vystoupení potleskem vestoje.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované