Hlavní obsah

Kauza letu do Tokia nevyšumí, ujišťuje Neusser s odkazem na pondělí

Foto: Seznam Zprávy, Profimedia.cz, Shutterstock.com

Ilustrační obrázek.

Reklama

3. 9. 2021 16:25

Český olympijský výbor plánuje v pondělí sdělit další závěry ohledně covidového letu na olympiádu. Podle šéfa Národní sportovní agentury Filipa Neussera se měl výbor dávno omluvit. Věří, že kauza neskončí na mrtvém bodě.

Článek

Od olympiády v Tokiu už uplynulo několik týdnů. Někteří čeští sportovci ale na tuto zkušenost nikdy nezapomenou, a to kvůli tomu, že se nakazili koronavirem a buď vůbec nenastoupili do turnaje, nebo jen částečně. Proto se teď například volejbalisté dožadují kompenzací.

Letní olympijské hry v Japonsku doteď řeší také Český olympijský výbor. Věnuje se dnes už legendárnímu „covidovému“ letu Praha – Tokio.

O dalším vývoji chce ČOV informovat v pondělí odpoledne na tiskové konferenci. Předseda Národní sportovní agentury Filip Neusser v rozhovoru pro Seznam Zprávy uvedl, že podle něj kauza nezapadne.

„Neskončí vyšuměním. Čekám na závěry výkonného výboru ČOV, který bude zasedat v pondělí. Mám signály, že ještě čekají na zprávy z Japonska nebo na vyšetřování z hygieny,“ nastínil Neusser, co se nyní řeší.

To nejdůležitější, co by mělo být ze strany ČOV, nějaká pokora a omluva.
Filip Neusser, předseda Národní sportovní agentury
3. 9. 2021

Šéfovi Národní sportovní agentury doteď chybí, že se Český olympijský výbor sportovcům neomluvil.

„To je to nejdůležitější, co by mělo být ze strany ČOV, nějaká pokora a omluva těm sportovcům. Já si žil svůj olympijský sen a vím, jaká to je tragédie. A neumím si představit, že přijedu na olympiádu a strávím 14 dní v jedné místnosti,“ dodává Filip Neusser.

Hygiena zatím neřekla, kdo byl během letu pacientem nula. Seznam Zprávy se ptaly, zda už je toto jasné. Mluvčí Hygienické stanice Hlavního města Prahy Zbyněk Boublík řekl, že s k tomuto tématu vyjádří v pondělí.

Chceme kompenzace

O kompenzace plážových volejbalistů kvůli zpackanému startu na olympiádě usilují hned dvě instituce. Český volejbalový svaz a agentura Sportfin. Kompenzace chtějí vyjednat s Českým olympijským výborem a věří v dohodu.

O kompenzacích jednají s Českým olympijským výborem plážoví volejbalisté jako tým. Jde tedy o beachvolejbalisty Ondřeje Perušiče a Davida Schweinera, ale také o jejich trenéra.

Ondřej Perušič se nakazil při letu do Tokia koronavirem, musel do izolace a volejbalisté tak nestihli start ve své disciplíně. „Na jedné straně jsou primární smlouvy s našimi sponzory, kde jsme měli nějaké dohodnuté podmínky za umístění na olympiádě, což tímto padá. Na druhé straně jsou tam škody vzhledem k zastřešujícím organizacím. Kompenzace pro nás není hlavní věc, hlavní věc je, že se stala sportovní tragédie,“ popisoval problém v srpnu zástupce agentury Sportfin Martin Lébl.

Nyní už Lébl ale nechce říci, v jaké fázi jsou jednání o kompenzacích. Chce si počkat na pondělní vyjádření ČOV a až poté se vyjádřit.

Předseda olympijského výboru Jiří Kejval už dříve řekl, že je připraven se se sportovními svazy o případných kompenzacích bavit. „To není na mně, máme uzavřené smlouvy. Když bude právní nárok, všechno uhradíme. Pokud právní nárok nebude, nemůžu v té věci nic dělat,“ uvedl v srpnu Kejval.

Reklama

Doporučované