Hlavní obsah

Každý devátý člověk na světě hladoví. Počet poslední tři roky stoupá, na vině jsou i klimatické změny

Foto: Shutterstock.com

Minulý rok nedostatkem potravin trpělo 821 milionů lidí.

15. 9. 2018 21:00

Organizace OSN pro výživu a zemědělství vydala svou výroční zprávu. Zvyšující se počet hladovějících autoři připisují hlavně válečným konfliktům a změnám klimatu.

Článek

Počet lidí, které na celém světě sužuje hlad, za poslední tři roky stoupá. V roce 2017 trpělo nedostatkem potravin 821 milionů lidí, tedy každý devátý. Nejvíce postižené oblasti jsou Afrika a Jižní Amerika. Uvádí to výroční zpráva Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Autoři růst počtu hladovějících částečně přičítají klimatickým změnám a vyzývají k celosvětové reakci, kterou považují za nezbytnou.

Podle autorů studie se frekvence extrémních klimatických jevů - záplav, veder, bouří a sucha - od šedesátých let zdvojnásobila. Proměnlivost počasí a jeho extrémní podoby pokládají autoři vedle konfliktů a násilí za hlavní příčiny toho, že se zvyšuje počet lidí sužovaných hladem, i potravinové krize.

„Je šokující, že počet hladovějících poslední tři roky po sobě stoupá, když předtím dlouho klesal,“ komentoval zprávu FAO Robin Willoughby z charitativní organizace Oxfam.

Ze zprávy dále vyplývá, že každý osmý člověk na světě je naopak obézní. Zatímco v roce 2014 bylo obézních 600 milionů dospělých, v roce 2017 jejich počet stoupl na 672 milionů. Špatná výživa brzdí růst 151 milionů dětí mladších pěti let, tedy 22 procent jejich celosvětové populace.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené