Hlavní obsah

Kde budou v Praze vánoční trhy a kdo je naopak zrušil

Foto: Getty Images

Vánoce na Staroměstském náměstí letos nebudou kvůli covidu-19 takové jako v minulých letech.

Reklama

5. 12. 2020 7:06

Vánoční trhy pořádají jen některé radnice v Praze.

Článek

Vánoční trhy se letos v Praze na mnoha místech neuskuteční, a to i přes částečné uvolnění vládních opatření, která mají zabránit šíření nákazy covidem-19. Vyplývá to z ankety ČTK mezi zástupci radnic. Konání trhů letos kvůli covidu-19 zrušil i pražský magistrát.

Letos se neuskuteční například vánoční trhy v Šabachově parku v Praze 6. „Nebylo možné uspořádat tradiční kulturní program na trzích v podobě hudebních a pěveckých vystoupení. Současná vládní nařízení pak nepovolují konzumaci jídla a pití v areálu trhů. Ty by tak přišly o hodně z vánoční atmosféry, proto jsme jako městská část rozhodli o jejich neuskutečnění,“ řekl ČTK mluvčí městské části Jiří Hannich.

České rukodělné a jiné výrobky s vánoční tematikou mohou však zájemci nakoupit na trzích na Vítězném náměstí, které nyní každou sobotu od 08:00 do 14:00 pořádá spolek Farmářské trhy. Vítězné náměstí a Technickou ulici, na kterých jsou stánky v rozestupech rozmístěné, dnes také navštíví Mikuláš s andělem a čertem, doplnil Hannich.

Radnice třetí městské části letos s adventními trhy rovněž nepočítá. Podle mluvčí Zuzany Křížkové se ale radnice snaží zajistit, aby se mohl vánoční sortiment prodávat v rámci farmářských trhů na náměstí Jiřího z Poděbrad. Ty se budou ode dneška konat opětovně i každou sobotu.

Naopak na Andělu Praha 5 vánoční trhy plánuje. Budou otevřené v úterý a pátek od 08:00 do 20:00. „S ohledem na vládní nařízení budou ve výrazně omezeném měřítku. Nabízet se bude výhradně sortiment, který povolují nařízení vlády,“ řekl ČTK mluvčí Prahy 5 Tomáš Kopečný s tím, že během nakupování musí mít lidé nasazené roušky, dodržovat nejméně dvoumetrové rozestupy a nemohou na místě konzumovat občerstvení a alkoholické nápoje. „Pokud to situace umožní, nabízený sortiment doplníme,“ uvedla starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková (ODS).

Na Kozím plácku v Praze 1 se uskuteční Adventní setkání, které organizuje Praha 1 spolu se spolkem Kozí plácek. Akce se bude podle mluvčího Martina Šebesty konat ve čtvrtek 10. prosince od 16:00.

I centrum metropole se bude muset obejít bez vánočních trhů, které každoročně pořádá firma Taiko na Staroměstském a Václavském náměstí a na náměstí Republiky. Radní Jan Chabr (TOP 09) již dříve řekl, že trhy ani jiný program v centru letos nebudou.

V některých městských částech se však budou konat adventní koncerty, které chtějí radnice divákům streamovat. Koncerty bude přes internet zprostředkovávat třeba Praha 3 a Praha 8, jak řekl ČTK mluvčí této městské části Martin Šalek.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované