Hlavní obsah

Klatovští rybáři loví rybník Myslív, kvalita i velikost ryb je dobrá

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační foto.

Reklama

9. 11. 12:32

Klatovské rybářství loví jeden ze svých největších rybníků Myslív, který má plochu 68 hektarů. Letos vyloví víc ryb než v minulých suchých letech, zhruba 90 tun, z toho asi 90 procent kaprů, z valné většiny výborné kvality.

Článek

Myslívský rybník, který se loví jednou za dva roky, zajistí osm procent roční produkce firmy. „Kvalita ryb je velmi dobrá, jsou zdravé, neměly by být ani tak tučné,“ řekl Václav Voráček, ředitel podniku, který už je za polovinou podzimních výlovů. Skončí s nimi 25. listopadu. Ceny vánočních kaprů se proti minulým stagnujícím letům zvýší asi o pět procent.

„Máme tady kapra od 1,8 do 3,5 kilogramu. Ryby přes dvě kila půjdou na vánoční trh,“ řekl výrobní náměstek Petr Votípka. Podle Voráčka loví firma podle plánu. Z podzimních výlovů 152 rybníků podnik očekává 600 tun ryb, z nichž polovina by se měla prodat do konce roku. Po třech suchých letech je letos vody v rybnících dost, řekl Voráček.

„Prodej bude standardní jako jiné roky. Zaplaťpánbůh za tradici Vánoc. Vánoční kapr funguje pořád nejen v Česku, ale i v Německu a Polsku. A připravení kapři se prodají,“ uvedl ředitel. Letošní ceny budou podle něj vyšší zhruba o pět procent. Rybářům zdražuje krmné obilí, nafta, energie, nářadí i služby. „Shodli jsme se s kolegy z ostatních rybářství, že musíme reagovat na celospolečenskou situaci,“ řekl. Rybáři si ale nemohou dovolit promítnout do cen nárůsty všech vstupů, které se podle Votípky meziročně zvedly o 15 procent, firma navíc musela zvýšit mzdy, aby udržela lidi.

Rybářství Třeboň, největší producent sladkovodních ryb v Evropě, už v říjnu ohlásil, že kilogram kapra bude při vánočním prodeji u stánků stát kolem 120 korun, a meziročně tak zdraží zhruba o deset procent. Dnes se na hrázi v Myslívě prodával kapr nejvyšší kvality „výběr“ za 85 Kč/kg. „Na sádkách už jsme nastavili vyšší ceny,“ řekl Voráček.

Klatovské rybářství připravuje stánkové prodeje jako v běžných letech. Bude mít 60 vlastních stánků od jihu Plzeňského kraje po Prahu. Zásobuje i další desítky drobných prodejců. Podle smluv s obchodními řetězci začne stánkový prodej 18. prosince.

Klatovské rybářství hospodaří na 390 rybnících s plochou 2000 hektarů. Loni vyprodukovalo asi 1100 tun ryb, z toho 800 tun kaprů a 200 tun lososovitých ryb. Zhruba polovinu produkce by měl tvořit export. Podle Voráčka to vypadá, že Němci a Poláci budou mít letos slabší produkci, což by mohlo být pro české producenty dobré. Volají do Klatov, že by chtěli kapry, což nebývalo, řekl Voráček. Díky větší poptávce už má firma exportní kontrakty. „Pro nás je prioritou český trh,“ uvedl. Export jde německým velkoobchodníkům a polským zpracovnám.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované