Hlavní obsah

Klavírní festival Rudolfa Firkušného se uskuteční on-line

Foto: Getty Images

Ilustrační snímek.

Reklama

21. 10. 2020 21:42

Osmý ročník Klavírního festivalu Rudolfa Firkušného pořádaného festivalem Pražské jaro se uskuteční on-line v původně ohlášených termínech mezi 1. a 7. listopadem.

Článek

Aktuálně platná opatření neumožní uskutečnit čtyři koncerty s diváky přítomnými v sále. Diváci je mohou bezplatně sledovat na webových stránkách festivalu. Průvodcem přímých přenosů bude klavírista Ivo Kahánek. ČTK o tom informoval ředitel festivalu Roman Bělor.

Festival zahájí recitál Francesca Piemontesiho. Z důvodu celosvětové pandemie koronaviru nepřijedou avizovaní hosté. Zrušit své evropské turné musel americký klavírista Richard Goode. Do Prahy nebude moci přicestovat ani Igor Levit. „Levit patří k nejosobitějším klavíristům současnosti, tento jeho plánovaný český debut právem vzbuzoval velká očekávání. Hledáme proto náhradní termín,“ uvedl Bělor.

Organizátorům se podařilo zajistit účast Julianny Avdějevové, která se v Praze poprvé představila v roce 2011, bezprostředně po senzačním vítězství na Chopinově soutěži ve Varšavě. „Letos se měla na Pražské jaro vrátit spolu s houslistou Gidonem Kremerem, jenže kvůli pandemii ke koncertu nakonec nedošlo,“ sdělil dramaturg festivalu Josef Třeštík. „Jsem proto velice rád, že 3. listopadu přijede do Prahy a její vystoupení budeme moci nabídnout jako on-line stream. Avdějevová uvede svůj kmenový repertoár, tedy hudbu Fryderyka Chopina a Sergeje Prokofjeva,“ dodal.

V aktualizovaném programu se festival rozhodl vsadit i na mladého českého pianistu Marka Kozáka „Patří k nejtalentovanějším českým klavíristům své generace, pokud jde o volbu repertoáru také k těm nejpřemýšlivějším. Nebojí se uvádět i díla méně hraných skladatelek a skladatelů, jako je Vítězslava Kaprálová nebo Karel Kovařovic. Na streamovaném koncertě mimo jiné uvede pozdní opus 110 Ludwiga van Beethovena a skladbu Kejklíř Adama Skoumala, která vznikla na objednávku Mezinárodní hudební soutěže Pražského jara, jíž je laureátem,“ podotkl Třeštík.

Čtveřici listopadových koncertů festivalu uzavře klavíristka Slávka Vernerová, jejíž recitál se přesunul na 7. listopadu, program zůstává zachován. „S nadějí vyhlížíme k 12. prosinci, kdy by letošní festival měl uzavřít legendární Daniel Barenboim. Moc si přejeme, aby se tak stalo před obecenstvem ve Dvořákově síni Rudolfina,“ dodal ředitel festivalu Bělor.

Rudolf Firkušný (1912-1994), po němž je festival pojmenován, byl jedním z nejslavnějších českých pianistů minulého století a jeho osobnost se stala inspirací i pro mnoho skladatelů.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované