Hlavní obsah

Koalice proti suchu chce zvýšit hladinu největší vodní plochy na Moravě, ornitologové se bouří

Novomlýnské nádrže patří k nejvýznamnějším hnízdištím ptáků v České republice. (Video: Jan Kozel, Tomáš Svoboda , Seznam Zprávy)

 

Reklama

2. 3. 2019 15:40

Domov pro desetitisíce vzácných ptáků. To jsou Novomlýnské nádrže na jižní Moravě. Národní koalice proti suchu chce navýšit hladinu o 35 centimetrů. Ornitologové se bouří.

Článek

Když ornitologové na Novomlýnských nádržích na jižní Moravě před pár dny počítali orly mořské, nestačili se divit. V blízkosti tří nádrží jich zimuje okolo šesti desítek.

Je to jen špička unikátního biotopu. Okolí panoramatického kostela svatého Linharta, jediného pozůstatku zatopené vesničky Mušov, představuje jednu z nejcennějších ptačích oblastí v rámci soustavy Natura 2000. Kromě orla mořského tam hnízdí třeba vzácný rybák obecný. „A další desetitisíce kachen a hus,” přidává Gaspar Čamlík z jihomoravské pobočky ornitologů.

Právě ti se bouří vůči zamýšlenému plánu Národní koalice proti suchu. Ministerstva ve spolupráci s odborníky a Povodím Moravy plánují navýšit hladinu tři nádrží o 35 centimetrů. Znamená to devět milionů kubíků vody navíc, které podle koalice pomohou v boji proti mizivým srážkám. „Toto opatření v případě delšího sucha pomůže k nadlepšování průtoku v řece Dyji, samozřejmě můžeme povodňovat lužní lesy pod nádrží a pomoci při zavlažování půdy v okolí nádrží,” sdělil mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Ornitologové jsou proti. Naopak dlouhodobě usilují o snížení hladiny nádrží. „Navýšení bude znamenat další rozplavení ostrovů s hnízdy rybáků a také mokřadů, které se tady postupně obnovují. Třeba rybák potřebuje k lovení mělkou vodu,” namítl Jan Sychra z Masarykovy univerzity, předseda jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické.

S Povodím Moravy intenzivně jednají a věří, že dospějí ke kompromisu. Ostatně zaměstnanci Povodí Moravy zdůrazňují, že chtějí také zachovat unikátní biotop a dále jej vylepšovat. Nechali si zpracovat studii. „Bude navrhovat řadu technických opatření, třeba plovoucí hnízda přímo na nádrži,” podotkl Chmelař.

Národní koalici proti suchu radí také odborník na zemědělskou krajinu a profesor Mendelovy univerzity Miroslav Trnka. Podle něj lze najít kompromis. „V krajině se nám potkává několik různých zájmů a současně se nám mění klima. Stojíme před otázkou, kde vodu uchovat. Uchování v půdě na jižní Moravě kvůli malým srážkám nestačí,” vysvětlil odborník z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR.

Tvrdí, že je potřeba vodu udržovat na povrchu. „Pokud si zavřeme cestu k závlahám, tak tím dost výrazně omezujeme schopnost regionu živit se produkcí, která umožňuje obyvatelům zůstat na venkově a starat se o krajinu. Vadí mi ten konflikt. Nemůžeme kulturní krajinu chránit, pokud tam současně nemáme ziskové zemědělství,” dodal Trnka.

Podle něj lze sladit zájmy zemědělství a ochrany přírody.

Opatření na Novomlýnských nádržích musí schválit vodoprávní úřad, navyšování by nejspíš připadlo na jarní měsíce. Jestli to bude už příští rok, zůstává otázkou dalších jednání.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované