Hlavní obsah

Kolombem otřásla další řízená exploze. Zároveň roste tlak na úřady, Indie Srí Lanku varovala 14 dní předem

Srílanské úřady o hrozbě věděly dva týdny před útokem. (Video: Tereza Nováková, Reuters)

 

Reklama

24. 4. 2019 9:25

Ve srílanském Kolombu došlo k dalšímu výbuchu. Podle ministra obrany šlo o řízenou explozi v blízkosti kina Savoy. Informace přišla krátce poté, co se počet obětí velikonočního masakru zvýšil na 359. Zároveň stoupá tlak na srílanské úřady, které mohly pravděpodobně krvavým útokům předejít. První varování údajně přišlo více než dva týdny před útoky od indických zpravodajských služeb.

Článek

Podle serveru CNN indické zpravodajské služby v uplynulých týdnech upozorňovaly Srí Lanku na hrozbu teroristických útoků. A to na základě výslechu osob podezřelých ze spolupráce s Islámským státem. Jeden z podezřelých údajně poskytl indickým zpravodajům jméno muže napojeného na extremistickou organizaci, která je do bombových útoků zapojená. Srílanské úřady byly už 4. dubna informovány o potenciální hrozbě sebevražedných útoků na křesťanské kostely a turistická místa. Informoval o tom mluvčí srílanské vlády. Podle toho se varování opakovalo nejprve dva týdny a poté jen dvě hodiny před výbuchy.

Srílanský prezident Maithripala Sirisena ve středu obvinil bezpečností složky, že neinformovaly o možné hrozbě teroristických útoků, a přislíbil jejich reorganizaci. V návaznosti na to požádal o rezignaci ministra obrany a šéfa srílanské policie.

Počet obětí nedělních teroristických útoků na kostely a hotely na Srí Lance dnes vzrostl na 359. S odvoláním na oznámení policie o tom dnes informovala agentura AP. Mezi oběťmi je 39 cizinců. Policie v souvislosti s tragédií zadržela v noci na dnešek dalších 18 lidí, ve vazbě tak již skončilo celkem více než šedesát podezřelých.

K odpovědnosti za sérii atentátů se v úterý přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Na podporu svého tvrzení zveřejnila záběry, na kterých jsou podle ní pachatelé atentátů přísahající věrnost vůdci IS abú Bakru Bagdádímu.

Podle webu institutu SITE, který sleduje radikální hnutí ve světě, skupinu osmi mužů vede radikální místní duchovní Zahrán Haším. Ten stojí v čele dosud málo známé islamistické skupiny národní Tauhíd džamáate (NTJ), kterou také srílanské úřady viní z nedělního masakru.

Podle nejnovějších informací měl jeden z útočníků studovat v Evropě a v Austrálii. „Jsme přesvědčeni, že jeden ze sebevražedných atentátníků před návratem na Srí lanku studoval ve Velké Británii a později absolvoval postgraduální studium v Austrálii,” řekl ve středu na tiskové konferenci náměstek srílanského ministra obrany Ruvan Vidžavardene. Útočila podle něj také jedna žena.

Policejní pyrotechnici dnes provedli kontrolovanou explozi podezřelého motocyklu zaparkovaného poblíž oblíbeného kina Savoy v metropoli Kolombo. Podle policie se podezření nepotvrdilo, pod sedadlem motorky žádné výbušniny nebyly.

Už dříve Vidžavardene uvedl, že útoky mohly být odvetou za březnový útok proti muslimům ve městě Christchurch na Novém Zélandu. Australský pravicový extremista tam ve dvou mešitách povraždil 50 lidí. Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová však dnes uvedla, že tamní úřady zatím nemají o souvislosti obou tragédií žádné informace.

Americké velvyslanectví na Srí Lance dnes oznámilo, že jeho tajné služby neměly o chystaných velikonočních útocích informace. Informovalo rovněž, že do země dorazili odborníci z Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI), aby místním bezpečnostním složkám pomohli při vyšetřování. Na místě působí i tým specialistů Interpolu, který vede český policista působící v této mezinárodní policejní organizaci jako expert na terorismus. Uvedl to policejní prezident Jan Švejdar.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované