Hlavní obsah

Komerční banka ukázala silné výsledky za třetí čtvrtletí, meziroční zisk ale klesl

Komerční banka zveřejnila výsledky za třetí kvartál. (Video: Seznam Zprávy)

 

Reklama

8. 11. 2018 10:03

Komerční bance klesl vinou jednorázových položek meziročně zisk o 2,4 procenta, její akcie ale přesto posilují. Silné hospodářské výsledky za třetí kvartál zveřejnila banka ve čtvrtek ráno.

Článek

Komerční bance klesl za tři čtvrtletí letošního roku čistý zisk meziročně o 2,4 procenta na 11 miliard korun. Vyplývá to z konsolidovaných hospodářských výsledků, které ve čtvrtek poskytla banka ČTK. Provozní výnosy banky, jejíž hlavním majitelem je francouzská Société Générale, stouply o 2,6 procenta na 23,7 miliardy korun.

Bez započtení jednorázových položek, kam patří letošní vytvoření restrukturalizační rezervy nebo loňský prodej budovy centrály, se ale zvýšil o 6,1 procenta.

Objem úvěrů vzrostl meziročně o 3,8 procenta na 628,6 miliardy korun. Úvěry na bydlení i spotřebitelské úvěry se zvýšily shodně o 5,4 procenta. Podnikatelské úvěry stouply o 3,2 procenta.

Čisté úrokové výnosy, které tvoří největší část celkových výnosů, se meziročně zvýšily o 5,8 procenta zásluhou růstu objemu vkladů i úvěrů a díky růstu výnosů z reinvestování vkladů. „Mírný pokles výnosů z poplatků o 1,1 procenta odrážel intenzivní konkurenci na trhu,“ uvedla banka. Provozní náklady stouply o 0,4 procenta na 11 miliard korun.

Ve vedení bankovní společnosti panuje spokojenost: „K celkově solidním výnosům za devět měsíců nejvíce přispěly příjmy z úroků a z finančních operací. Vedle toho jsme zaznamenali vynikající výsledek v oblasti nákladů na rizika a udrželi jsme provozní náklady pod kontrolou,” komentoval výsledky generální ředitel Komerční banky Jan Juchelka.

A na silné výsledky za třetí čtvrtletí roku reagují růstem na pražské burze i akcie Komerční banky. Ve středu akcie posílily o více než dvě procenta nad hranici 883 Kč. Ve čtvrtek ráno vzrostly o 1,5 % na 895 Kč/akcie.

KB se současně podařilo navýšit celkový počet zákazníků, a to o 12 tisíc na 1,67 milionu lidí. Celá Skupina KB měla 2,39 milionu klientů.

Vedení banky komentovalo také mírný meziroční pokles počtu zaměstnanců na zhruba 8 430. „Vyšší efektivita procesů povede ke snížení celkového počtu zaměstnanců o pět procent do první poloviny roku 2019 oproti stavu na konci roku 2017,” uvedla banka. Ke konci září měla 375 poboček a 763 bankomatů.

Celková aktiva Skupiny KB vzrostla ke konci září o 13,5 procenta na 1,14 bilionu korun. Závazky se ve srovnání se začátkem roku zvýšily o 14,8 procenta na 1,04 bilionu Kč.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované