Hlavní obsah

Moneta zvyšuje zisk i dividendu, příští rok ji čeká spojení s Air Bank

Banka Moneta zvyšuje svůj zisk i dividendu, v příštím roce se spojí s Air Bank (Video: Jan Marek, Seznam Zprávy)

 

Reklama

7. 11. 2018 8:43

Moneta Money Bank za tři čtvrtletí letošního roku zvýšila čistý zisk o 7,8 procenta na 3,36 miliardy korun.

Článek

Bance nadále rostl objem poskytnutých úvěrů, výsledky vylepšil také odprodej špatných úvěrů. Konsolidované výsledky Moneta oznámila v tiskové zprávě.

Na jejich základě zvýšila odhad celoročního čistého zisku na 4,1 miliardy korun, tedy o 400 milionů více oproti předchozímu odhadu.

Akcie Monety se obchodují na burze v Praze a jsou rozdrobeny mezi malé akcionáře. Skupina PPF podnikatele Petra Kellnera ale nedávno spustila proces ke sjednocení Monety s Air Bank a českým a slovenským Home Creditem. Plánovaná banka má nést jméno Air Bank, uzavření transakce se předpokládá v polovině příštího roku a je podmíněno mimo jiné souhlasem regulátorů trhu.

Zvýšená dividenda

Zamýšlenou dividendu za letošní rok banka zvýšila na 5,6 koruny hrubého za akcii, dosud to bylo o desetník méně.

Úvěrové portfolio meziročně vzrostlo o 14 procent díky růstu retailových úvěrů o víc než pětinu a komerčních úvěrů o 7,3 procenta. Objem hypoték stoupl o víc než polovinu, spotřebitelských úvěrů o 9,1 procenta. „Moneta i nadále roste a vykazuje silnou ziskovost v oblasti retailových i komerčních úvěrů. Zaznamenali jsme výjimečný růst u hypotečních úvěrů i úvěrů pro podnikatele a malé firmy,“ uvedl generální ředitel banky Tomáš Spurný.

Z provozních výnosů 7,5 miliardy korun tvoří čisté výnosy z úroků 5,4 miliardy. Provozní náklady se zvýšily o 0,3 procenta na 3,5 miliardy korun, podle banky navzdory nárůstu nákladů na amortizaci a odpisy majetku o víc než polovinu na 428 milionů Kč. Náklady na zaměstnance meziročně klesly o 2,3 procenta. „Poměr nákladů k výnosům ve výši 46 procent je lepší, než bylo očekávání managementu,“ uvedla banka.

Mimořádný zisk 1,07 miliardy korun před zdaněním Monetě přinesl odprodej historických nevýkonných úvěrů. Jejich objem se tak bance meziročně snížil o víc než 23 procent na 4,2 miliardy korun.

Moneta Money Bank funguje pod současným názvem od roku 2016, jméno banky z dřívějšího GE Money Bank se změnilo v souvislosti s jejím vstupem na burzu v květnu téhož roku. Finanční ústav je dlouhodobě jednou z největších firem obchodovaných na pražské burze.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované