Hlavní obsah

Komunisté vybrali nástupce Filipa, povede je Konečná

Foto: Ladislav Křivan / MAFRA / Profimedia, Profimedia.cz

Kateřina Konečná povede KSČM.

Reklama

23. 10. 2021 12:11
aktualizováno • 23. 10. 2021 18:10

Vedle lídra volili delegáti i další členy předsednictva. Sjezd za Filipa řídil Petr Šimůnek, který obhájil funkci prvního místopředsedy.

Článek

Předsedkyní KSČM se dnes na mimořádném sjezdu na pražském Chodově stala europoslankyně Kateřina Konečná. Mluvčí KSČM Helena Grofová ČTK sdělila, že zvolena byla Konečná v prvním kole s velkou převahou. Podle informací ČTK získala při kvoru 160 celkem 175 hlasů. Její protikandidáti - reprezentant konzervativní části strany Josef Skála 70 a Hana Aulická Jírovcová 63 hlasů. Aulickou před volbou doporučil odcházející předseda Vojtěch Filip.

Konečná slíbila spolustraníkům v letáku zveřejněném na sociálních sítích generační obměnu, nastartování změn nutných pro obrodu KSČM a její návrat mezi hlavní politické síly v zemi. Odmítla spekulace o možném slučování se sociálními demokraty či jinými subjekty.

Delegáti zvolili jako prvního místopředsedu strany Petra Šimůnka a jako místopředsedkyni pro ekonomiku exposlankyni Marii Pěnčíkovou.

„Rozhodně nechceme jít cestou vymazání značky KSČM. Co však bude nutné, je nastartovat užší spolupráci se všemi společenskými a politickými organizacemi na levici,“ uvedla s tím, že tak uspěla v eurovolbách a fungovat by taková spolupráce mohla i v komunálních volbách příští rok.

Vzhledem k volebnímu propadu, který s sebou přinesl i dramatický pokles státních příspěvků, plánuje Konečná omezit placené funkce a upravit výdaje na stranické Haló noviny. Počítá, že prostor v médiích budou mít komunisté po odchodu z poslaneckých lavic minimální, proto zamýšlí připravit nový programový dokument a vést diskuzi o něm.

Konečná už dříve uvedla, že by chtěla spolupracovat například s exposlanci Marií Pěnčíkovou či Leo Luzarem, bývalým předsedou Komunistického svazu mládeže Milanem Krajčou a dosavadním prvním místopředsedou Petrem Šimůnkem.

Řádný sjezd uspořádá KSČM příští rok na jaře. Komunisté jsou od roku 1989 na české politické scéně v opozici. V posledním volebním období ale podporovali menšinovou vládu hnutí ANO a sociálních demokratů na základě dohody o toleranci, kterou uzavřeli pod vedením Filipa s hnutím ANO premiéra Andreje Babiše. Část strany s tímto angažmá nesouhlasila.

Filip, který vedl komunisty 15 let, rezignoval na funkci 9. října večer po vyhlášení výsledků sněmovních voleb. Už předtím oznámil, že obhajovat funkci znovu nechce. Během uplynulého roku čelil úspěšně pokusům o odvolání s tím, že chce komunisty dovést k volbám a získat podobný výsledek jako v roce 2017. Místo 7,76 procenta hlasů a 15 mandátů ale KSČM získala 3,6 procenta, poslanci museli kanceláře na Malé Straně vyklidit a strana se bude muset hodně uskromnit kvůli razantnímu poklesu státních příspěvků.

Dnes Filip delegátům řekl, že jeho kritici stranu rozbíjeli zevnitř, zejména potom, co široké vedení KSČM v roce 2018 schválilo dohodu o toleranci s hnutím ANO. „A to prostřednictvím planého radikalismu, když revoluční situace ve společnosti nebyla. Důchody rostly místo o 40 nebo 50 korun o 900 korun, rostla minimální mzda a s ní i mzdy celkem, nezvyšovala se spoluúčast pacientů na zdravotní péči, zajistili jsme návrat některých nerostných surovin do rukou státu a veřejného sektoru. Plnili jsme komunistický, nikoli pouze levicový program. Všechno bylo zpochybňováno a nahrazováno planými slovy a urážkami a neustálým neplněním usnesení ÚV KSČM. To byl žel obraz strany navenek,“ uvedl v proslovu, který zaslal ČTK. Uvedl také, že rozhádaná strana, doprovázená urážkami jedněch druhými, přestala přitahovat nové členy a místo 800 až 900 nových členů z let 2012 až 2015 přijímala jen okolo 200 nováčků ročně, zatímco přirozený úbytek byl téměř 3000 členů.

Reklama

Doporučované