Hlavní obsah

Konec jedné daně míří znovu do Sněmovny. Poslanci ji zrušili s chybami

Foto: vlada.cz

Ministryně financí původně počítala s tím, že zruší daň z nabytí nemovitosti a zároveň daňové úlevy spojené s odečtem úroků z hypotéky.

Reklama

12. 8. 2020 11:51

Sněmovna předlohu na zrušení daně z nabytí nemovitosti projedná znovu. Senátoři v ní poopravovali chyby.

Článek

Vládní návrh na zrušení daně z nabytí nemovitosti se vrací ze Senátu do Sněmovny. Senát v něm chce pozměňovacím návrhem opravit legislativní chyby v té části předlohy, která zachovává možnost odpočtu úroků z hypotéky od základu daně z příjmů. Cíl návrhu, zrušení daně z nabytí, však zachovává, stejně jako možnost odpočtu úroků. Předlohu tak dostane opět Sněmovna, která o ní rozhodne pravděpodobně až v září.

Vláda původně spolu se zrušením daně navrhla, aby si u nových úvěrů na bydlení poskytnutých po 1. lednu 2022 nemohli kupující odečítat zaplacené úroky od základu daně z příjmů. Kritizovali to hlavně opoziční poslanci. Sněmovna poté při závěrečném schvalování přijala pozměňovací návrh, který odpočty zachovává. Snižuje však nejvyšší možnou částku z nynějších 300 000 korun na polovinu.

Podle předsedy senátního hospodářského výboru Vladislava Vilímce (ODS) i podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) však tato část návrhu obsahuje chyby. Podle Vilímce by v konečném důsledku odpočet úroků znemožnily. Ten také uvedl, že jeho pozměňovací návrh má podporu Aleny Schillerové, která původně byla velmi rozladěna změnou plánu zrušit odpočty zcela.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované