Hlavní obsah

Kongo hlásí dalších 6 případů eboly. Začalo se očkovat experimentální vakcínou

Kongo hlásí další nákazu ebolou. (Video: Veronika Krátká, AP)

 

Reklama

23. 5. 2018 11:07

Smrtící virus si vyžádal už 27 obětí. Při epidemii před dvěma lety zemřelo v západní Africe přes 11 tisíc lidí.

Článek

V Kongu se dál šíří ebola. Ministerstvo zdravotnictví oznámilo dalších šest potvrzených případů a řadu dalších podezření na nákazu. Zákeřná nemoc si zatím vyžádala nejméně 27 obětí. Jedno z hlavních epicenter nákazy je ve městě Mbandaka s téměř milionem obyvatel. V regionu se třetí den očkuje experimentální vakcínou. Podle agentury AP zabere očkování první stovky osob pět dní.

Světová zdravotnická organizace uvedla, že v pondělí obdrželo novou vakcinaci prvních 33 lidí. V Kongu je zatím k dispozici 7,5 tisíce dávek a v dalších dnech má země obdržet dalších 8 tisíc vakcín. Očkování už podstoupili zdravotní pracovníci, u nichž se očekává, že budou nasazeni do postižených oblastí. V jejich případě je kontakt s nakaženými extrémně rizikový, protože infikovat se mohou prostřednictvím všech tělesných tekutin.

Světová zdravotnická organizace věří, že situaci v konžské Rovníkové provincii se podaří dostat pod kontrolu. V pátek její experti shledali, že události zatím nenaplňují kritéria pro vyhlášení krize mezinárodního rozsahu. UNICEF uvedl, že mobilizuje stovky komunitních pracovníků, kteří budou mít za úkol šířit mezi obyvatele osvětu o předcházení nakažení virem.

Operace na potlačení nákazy bude postupovat takzvaným kruhovým systémem, při němž budou po každém nově nahlášeném případu eboly vystopovány osoby, které s pacientem přišly do kontaktu a ty následně dostanou vakcínu. Zdravotníci ale budou čelit několika problémům. Tím zřejmě největším je nutnost skladovat vakcíny při teplotě mezi 60 a 80 stupni Celsia pod nulou, což může komplikovat nespolehlivá rozvodná síť elektřiny. První zásoby léku už jsou v Mbandace, nyní je ale bude potřeba rozvézt skrze husté lesy do odlehlých částí regionu, kde současná epidemie vypukla.

Vakcína americké společnosti Merck ještě neprošla všemi fázemi prověřování a její nasazení tak vyžaduje od všech pacientů podpis dokumentu o informovaném souhlasu, podotýká zpravodajská společnost BBC. To znamená, že při práci doktorů bude také potřebná asistence tlumočníků.

Experimentální preparát byl testován na konci zmíněné epidemie v zemích západní Afriky a ukázal se jako efektivní. Zástupce šéfa WHO Peter Salama řekl agentuře Reuters, že jeho aktuální nasazení znamená změnu přístupu k boji s ebolou.

„Je to poprvé, co se takto snažíme zabránit šíření uprostřed propuknutí,“ uvedl šéf WHO pro mimořádné události. „Je to důležitý moment, který mění způsob, jakým jsme ebolu vnímali 40 let,“ dodal Salama.

Na krvácivou horečku, která se poprvé objevila na severu Konga v roce 1976, stále neexistuje definitivně schválený lék. Virus způsobuje zvýšenou teplotu, zvracení, průjem a svalové bolesti, v některých případech i vnitřní a vnější krvácení. Úmrtnost na něj může dosáhnout až 90 procent, záleží na konkrétním virovém kmenu.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované