Hlavní obsah

Konkurent Uberu bude rozvážet jídlo. Bolt spouští novou službu v Estonsku

Rival americké firmy Uber tuto službu spouští v rodném Estonsku. (Video: Karolína Štuková, Reuters, Youtube.com)

 

Reklama

21. 8. 2019 15:40

Estonská alternativní taxislužba Bolt, která se dříve nazývala Taxify, vstupuje na trh rozvozu jídel. Rival americké firmy Uber tuto službu spouští v rodném Estonsku, další evropské a také africké země přijdou na řadu v příštím roce.

Článek

Pod značkou Bolt Food bude společnost lidem v hlavním městě Tallinnu dovážet jídlo zhruba z 80 restaurací. Využije k tomu svou stávající síť tisíců řidičů. Agentura Bloomberg už v březnu informovala, že šéf společnosti Markus Villig zváží zavedení této služby „kdekoli, kde má Bolt vedoucí postavení na trhu“.

Expanze estonské firmy následuje po významné konsolidaci trhu rozvozu jídla v západní Evropě, upozornil Bloomberg. V srpnu se nizozemský rozvozce jídel Takeaway.com dohodl na spojení s britským konkurentem Just Eat za 8,2 miliardy liber (231,5 miliardy Kč). Vzniknout tím má největší internetový rozvozce jídel na světě mimo Čínu. Loni v prosinci se podnik Takeaway dohodl na převzetí německých aktivit rivala Delivery Hero zhruba za 930 milionů eur (24 miliard Kč).

Hodnota globálního trhu rozvozu jídel podle nedávné zprávy agentury Reuters dosahuje 100 miliard dolarů (2,3 bilionu Kč). Většina hráčů na trhu je stále ztrátová, protože vynakládá mnoho peněz na marketing a akvizice.

Bolt působí ve 30 zemích, kde má 25 milionů registrovaných uživatelů a stovky tisíc řidičů. V posledním kole financování, které bylo uzavřeno loni v květnu, podnik získal 175 milionů dolarů (4,1 miliardy Kč) a ocenění na jednu miliardu dolarů. K hlavním investorům se řadí německá automobilka Daimler a čínská alternativní taxislužba Didi.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované