Hlavní obsah

Lékaři: Mnozí muži mají po covidu několik měsíců horší kvalitu spermií

Foto: Profimedia.cz

Covid podle lékařů poškozuje spermie i u těch, kteří měli lehký nebo bezpříznakový průběh nemoci.

Reklama

19. 1. 2022 11:47

Mnozí muži mají po prodělání covidu-19 několik měsíců horší kvalitu spermií. Normálních hodnot znovu dosahují po třech až šesti měsících.

Článek

Dnes o tom informovali lékaři, kteří se specializují na reprodukční medicínu. Covid podle nich poškozuje spermie i u těch, kteří měli lehký nebo bezpříznakový průběh nemoci.

Zhoršenou kvalitu spermií zaznamenali lékaři nejen u mužů, kteří už se léčí s reprodukčními problémy, ale také u dárců spermií. „Bylo prokázáno, že varlata obsahují receptory, na kterých se virus způsobující covid-19 může uchytit, podobně jako v plicích. Zaznamenali jsme, že po prodělání covidu dochází k přechodným změnám v kvalitě spermií a obvykle trvá tři měsíce až půl roku, než se hodnoty vrátí do normálu,“ uvedl reprodukční specialista Pavel Otevřel, jenž je vedoucím lékařem reprodukční kliniky Reprofit.

Podle Štěpána Machače, lékaře z IVF Clinic, je obvyklé, že se kvalita spermií zhorší po prodělání těžké nemoci nebo po stresovém období. Covid ale podle něj poškozuje spermie i těch mužů, kteří měli lehký nebo bezpříznakový průběh. Muži, kteří prochází těžkým průběhem covidu, mohou mít virus obsažený i přímo v ejakulátu.

Zahraniční studie podle lékařů ukázaly, že se spermie po covidu pohybují pomaleji. Právě pohyb a rychlost spermií jsou podle odborníků zásadní pro oplodnění vajíčka a úspěšné početí dítěte. Proto může být zhoršení kvality spermií problémem u párů, jež se snaží o početí. „U pacientů, kteří se již léčí s reprodukčními obtížemi, dokážeme pomalou hybnost spermií vyřešit tím, že vajíčko oplodníme vně těla ženy,“ doplnil Otevřel.

Reklama

Doporučované