Hlavní obsah

Lidé se přestanou prokazovat očkováním až ve čtvrtek, nikoliv zítra

Foto: vláda.cz

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Reklama

8. 2. 2022 9:43
aktualizováno • 8. 2. 2022 10:01

Nová pravidla, která zruší prokazování covidovými certifikáty, budou podle Ministerstva zdravotnictví platit od čtvrtka. Ve středu je projedná vláda.

Článek

Nová pravidla, která zruší prokazování covidovými certifikáty, budou podle Ministerstva zdravotnictví platit od půlnoci ze středy na čtvrtek. Ve středu je projedná vláda. Dnes to řekl mluvčí Ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob. Podle výkladu ministerstva až od půlnoci 9. února ruší opatření i rozhodnutí Nejvyššího správního soudu (NSS). Někteří provozovatelé si stěžují na to, že ani dva dny před změnou nevědí, jak přesně budou jejich služby regulované.

Podle soudu je nezákonný požadavek vyžadovat prokazování se certifikátem v restauracích, ubytovacích zařízeních a na hromadných akcích. Vláda avizovala, že uvolnění opatření rozšíří i na další provozovny a služby. „Prokazovat certifikátem se nebude v podstatě nikde,“ dodal Jakob.

Změnu vláda oznámila po šestatřicetihodinovém jednání Sněmovny o pandemickém zákoně ve středu večer. Ve stejný den ohlásil své rozhodnutí NSS, podle premiéra Petra Fialy (ODS) ale vláda nerozhodla pod jeho tlakem, jen urychlila už naplánovaná a s odborníky prodiskutovaná opatření.

Například šéf epidemiologické skupiny poradního orgánu Ministerstva zdravotnictví, Národního institutu pro zvládání pandemie, Rastislav Maďar po oznámení změn řekl, že jeho skupiny se na názor vláda před zrušením kontrol certifikátů neptala. Jako předčasné ho kritizují i další odborníci.

Dál bude platit povinnost nosit respirátory ve vnitřních prostorách nebo početní omezení účastníků hromadných akcí. K pátku 18. února skončí plošné testování ve školách a firmách.

Zprávu jsme aktualizovali v celém rozsahu.

Reklama

Doporučované