Hlavní obsah

Omikron už v Česku tvoří 80 procent nových případů. Dál poroste

Foto: Seznam Zprávy

V důsledku šíření nakažlivějšího omikronu výrazně roste počet nových případů. Ilustrační foto.

Reklama

17. 1. 2022 17:05

Varianta koronaviru omikron tvoří podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) v Česku 80 procent nových případů, zbytek je varianta delta a její subvarianty.

Článek

Vychází z více než 40 000 testů za týden od 9. do 16. ledna. V důsledku šíření nakažlivějšího omikronu výrazně roste počet nových případů. V prvním lednovém týdnu byl denní průměr asi 6700 nově pozitivních, minulý týden přes 10 000. Kvůli očekávanému dalšímu růstu byla upravena protiepidemická opatření, testuje se ve firmách, zkrátily se karantény a při trasování mají přednost děti a senioři.

Současná data o šíření omikronu vycházejí z takzvaných diskriminačních PCR vyšetření, kdy se vzorek porovnává s dosud známými variantami. Testují se tak vzorky všech nakažených, kteří mají příznaky nemoci. Definitivně může omikron ve vzorku potvrdit až celogenová sekvenace. „I v datech celogenomové sekvenace, kam se výsledky promítají se zpožděním, už varianta omikron dosahuje 47 procent,“ uvedla mluvčí SZÚ Štěpánka Čechová. Od 17. prosince bylo sekvenováno 1245 vzorků, od začátku roku 2021 pak přes 23 000.

Ještě větší nárůst počtu nových případů odborníci očekávají tento týden. Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek v pátek řekl, že to naznačují i počty nových případů v minulém týdnu. Obvykle je, také kvůli testování ve školách, dnem s nejvyšším počtem pozitivně testovaných úterý a potom následuje postupný pokles až do konce týdne. Minulý týden se ale i ve středu a ve čtvrtek držely počty téměř stejně vysoko a pátečních více než 13 000 případů bylo nejvíc z celého týdne.

Predikce ÚZIS ukazují, že denní počty nakažených by se na vrcholu omikronové vlny epidemie na konci ledna mohly dostat až k 50.000 případů denně. Po rychlém nárůstu ale odborníci očekávají také rychlý pokles.

Kvůli omikronu vláda také upravila protikoronavirová pravidla. Ode dneška se dvakrát týdně testují všichni pracovníci, po pozitivním antigenním samotestu mají automaticky pět dní karanténu. Tu mohou dřív ukončit negativním PCR testem, který ale nemají povinnost podstoupit. Naopak jen jednou týdně se nově testují děti ve školách. Hygienici na očekávané velké počty nakažených reagují úpravou metodiky trasování, přednost dostanou děti, lidé nad 65 let a zaměstnanci v lůžkových zařízeních sociálních služeb.

Původně 14denní izolace byla také od minulého týdne zkrácená u lidí bez příznaků na pět dní, u těch s příznaky skončí nejméně dva dny po jejich vymizení. Má to zabránit ochromení některých oblastí ekonomiky, jako je například zásobování nebo osobní doprava, kde by mohli pracovníci chybět. Někteří odborníci tak krátkou izolaci kritizují, na jejím konci ještě mohou být lidé infekční.

Reklama

Doporučované