Hlavní obsah

Povinné očkování je začátek. Nevidíte, jak ztrácíme svobodu? Tvrdí odpůrci

Foto: Milan Rokos

Chcete žít jako člověk, nebo QR kód? říká paní s transparentem.

Reklama

4. 12. 2021 19:02

Od zpravodaje Seznam Zpráv v Utrechtu: Lidem, kteří přišli na demonstraci proti covidovým opatřením v nizozemském Utrechtu, vadí hlavně tlak na povinné očkování. A obávají se i špehování pomocí QR kódu.

Článek

V utrechtském parku Transwijk panuje dobrá nálada. Hned na několika místech zní z přivezených reproduktorů hudba, lidé mávají vlajkami a transparenty, spousta z nich má i nafukovací balónky, které se spolu s letáky rozdávají u stánku organizátorů. Na rozlehlé louce se tu sešlo několik tisíc lidí, aby vyjádřili svůj odpor proti vládní koronavirové politice. „Přišli jsme sem, abychom něco udělali pro budoucnost našich dětí,“ říká mi asi padesátiletá prodavačka nábytku Ellen, která na akci zamířila se svým manželem, jenž pracuje jako zubař.

Ellen říká, že je proti povinnému očkování na covid-19, a kdyby dříve věděla více o vakcínách, nebyla by děti očkovala ani proti jiným nemocem. Nejvíc se ale obává státu, který zneužívá QR kódy k tomu, aby kontroloval obyvatelstvo: „A půjde to ještě dál, oni míří k sociálnímu kreditovému systému,“ poukazuje na totalitní praktiky zaváděné čínskou vládou.

Nebezpečí QR kódu zmiňují prakticky všichni účastníci akce, na níž se lidé sjížděli z mnoha míst v zemi. Například dvojice přátel Mick a Michael přijela z asi 70 kilometrů vzdáleného Haagu. Michael nese transparent nabízející prodej QR kódů po deseti eurech a Mick se po otázce, zda je očkovaný, upřímně rozesměje: „Já a očkovaný? Nikdy, my sázíme na přirozenou imunitu.“

Oba mladí muži s novinářem, který přiznává, že není proti očkování, s chutí diskutují: „A nemáš pocit, že pomalu přicházíme o svobodu? Všechny ty QR kódy, povinné očkování… Když dostaneš dvě dávky, už tě začínají nutit do třetí. A vláda se netají tím, že v budoucnosti by ráda zavedla QR kódy místo dokladů,“ argumentuje Mick a zjišťuje, jak je to s protesty v Česku.

Foto: Milan Rokos

V parku Transwijk v Utrechtu se sešly tisíce lidí.

Jeho tvrzení, že v Nizozemsku na ně chodí všechny vrstvy společnosti, se po mnoha rozhovorech na místě potvrzuje. Na akci přicházejí lidé různého věku, od rodiny s kočárkem a dvěma malými dětmi přes spoustu mladých, střední generaci až po šedesátníky. Podobně pestré je i složení podle profesí, v davu nechybí učitelky, výše zmínění mladíci pracují jako grafický designér a expert v oblasti marketingu.

Na otázku, jak se mohlo stát, že minulé protesty v Haagu nebo Amsterdamu skončily násilím, mají mladíci vysvětlení. Šlo prý o skupinky fotbalových fanoušků, kterým vládní opatření zabránila jít na zápas a svoji frustraci si vybíjeli střety s policisty. Ti jsou ostatně vidět i v ulicích Utrechtu, působí ale spíše nenápadně a během pochodu postávají na hlavních křižovatkách.

Samotný park i trasa pochodu je nicméně značně vzdálená od historického centra města - v něm vše probíhá jako obvykle, lidé v poklidu nakupují vánoční dárky a vybírají si sýry a další pochutiny na zdejším venkovním trhu.

Na demonstraci přijela vlakem i asi 25letá Patricia ze severoholandského Zwolle. Ona sama ale odmítá mluvit o protestu: „Je to spíš taková sjednocující akce, chceme šířit lásku, ne covid,“ směje se. Naočkovat se nenechala a povinné očkování odmítá: „Tím to jen začne, pak nám zakážou kouřit, doporučí zdravé jídlo, které máme jíst, možná i přikážou sport,“ obává se.

O kus dál stojící třicátnice Annouk s jasně růžovým přelivem říká, že není proti veškerému očkování, to na covid ale odmítá. „Vždyť to nefunguje, nemoc roznášejí i očkovaní, podle mě je to celé podvod,“ myslí si. Přiznává ale, že její partner, který na akci není, podlehl a kvůli práci se naočkovat nechal.

Foto: Milan Rokos

Annouk očkovaná není, celý covid považuje za jeden velký podvod.

„Lidé jsou jak proti lockdownům, tak i proti povinnému očkování… To snad nemůže podporovat nikdo, ne?“ ptá se mě u stánku s letáky Hugo, jeden z organizátorů akce (pořadatelem je skupina Samen voor Nederland, která podle svého tvrzení sdružuje na 150 dalších organizací).

To, co Hugovi „otevřelo oči“, bylo zhlédnutí videí Alexe Jonese, známého amerického konspirátora. „Znáte ho? Je skvělý,“ říká Hugo, který se v civilním životě živí jako mechanik. Na moji poznámku, že Jones byl také oblíbencem Donalda Trumpa, Hugo pokyvuje hlavou. „No, on ten Trump nakonec nebyl pro lidi špatný,“ říká s tím, že celá pandemie je jedna velká konspirace. Po chvíli hovoru se dostane i na „zkorumpovanou Evropskou unii“, proti níž sice Hugo v principu není, teď v ní prý ale vládnou samí korupčníci.

Foto: Milan Rokos

Oči mi otevřela až videa Alexe Jonese, říká organizátor akce Hugo.

„Znáte v Praze nějaké Holanďany? Naberte jim letáky, vezměte si od každého kus, ať jim to otevře oči,“ vybízí mě na závěr rozhovoru Hugo. V tu chvíli se už pomalu dav dává do pohybu a směřuje na okružní pochod. Tři statní muži s sebou táhnou vozík s reproduktorem, z něhož vyhrává Zombie od Cranberries, po chvíli přijde čas na hity Boba Marleyho. Lidé s plakáty se ochotně nechávají fotit a celá akce působí spíš jako pohodový happening než hysterické projevy odporu, které zažilo Staroměstské náměstí. Dobrou náladu kazí jen houstnoucí déšť, v němž se po skončení akce lidé pomalu rozcházejí.

Reklama

Doporučované