Hlavní obsah

Přehledně: pravidla pro svátky. Co se mění od Štědrého dne, co později

Foto: Michal Šula, Seznam Zprávy

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek oznámil opatření pro konec roku.

Reklama

22. 12. 2021 15:48

Přehled vládních opatření pro Vánoce a konec roku.

Článek

Vláda rozhodla o nových opatřeních, která začnou platit po skončení nouzového stavu a ke konci roku. Různá opatření budou platit v různé dny. Přinášíme vám jejich přehled.

Štědrý den

Obchody, které mají prodejní plochu nad 200 metrů čtverečních, budou mít 24. prosince otevřeno jen do 12 hodin. Toto platívalo i v minulosti, na Štědrý den ale bude stále platit nouzový stav – a ten paradoxně nechává obchody otevřené.

Boží hod

Obchody nad 200 metrů čtverečních budou zavřené celý den. Omezení prodejní doby se nebude vztahovat na menší prodejny, na čerpací stanice, lékárny, na prodejny na letištích, železničních stanicích a autobusových nádražích a také na prodejny ve zdravotnických zařízeních.

Od 27. prosince

Všechna očkovací centra budou moci třetí dávkou očkovat lidi starší 30 let, kteří mají minimálně 5 měsíců od druhé dávky. Týkat se to bude nejen objednaných lidí, ale pro třetí dávku si budou moct přijít třicátníci i takzvaně z ulice.

Od tohoto dne budou rovněž akce, kde lidé nesedí u stolů, omezeny pro maximálně 100 lidí. Akce pro sedící mají limit 1000 návštěvníků. Všichni se budou muset při příchodu prokázat QR kódem, který pořadatel musí přečíst pomocí aplikace čTečka v mobilu či jiném zařízení.

U jednoho stolu bude moct sedět maximálně šest lidí. S koncem nouzového stavu přijde i konec časového omezení otevírací doby. Dosavadní zákazy nočního provozu přestanou platit.

29. prosince až 3. ledna

Vláda na období kolem silvestra ještě více omezí plánované akce – smí se jich účastnit maximálně 50 účastníků. I pro ně bude platit nutnost prokázat se QR kódem. V tomto období mohou u stolu sedět jen čtyři lidé. Výjimky platí pro rodiny žijící v jedné domácnosti.

Ale pozor, jak na upřesňující dotaz Seznam Zpráv uvedlo Ministerstvo zdravotnictví, divadel ani kin nebo koncertů se to na přelomu roku netýká, ty může stále navštěvovat až tisíc diváků.

„Byla to velmi komplikovaná diskuze, která vycházela z různých doporučení v různých zemích. Toto číslo byl konsenzus, na kterém byla na vládě většinová shoda,“ uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Frekvenci a důkladnost kontrol vláda oznámí až po svém jednání 29. prosince. Návrhy opatření ze strany hygien pro ministra nyní připravuje hlavní hygienička Pavla Svrčinová. „Má to teď jako hlavní úkol,“ potvrdil ministr.

Od 3. ledna

Jaká pravidla budou platit pro restaurace a hromadné akce, není v tuto chvíli jasné. Vláda opatření zváží podle toho, jak vývoj situace ovlivní nová varianta omikron.

Děti, které se v pondělí 3. ledna vrátí do škol, najedou na režim dvou antigenních testů týdně. Ministr Válek oznámil tři důvody: „Potřebujeme zachytit šíření omikronu, minimalizovat riziko karantény pro děti a jasně zjistit situaci ve školách,“ uvedl.

Testování se bude týkat všech dětí a zaměstnanců škol bez ohledu na to, zda a kolika dávkami jsou očkovaní nebo zda onemocnění prodělali, či ne. Toto testování se uskuteční od 3. ledna do 16. ledna vždy v pondělí a ve čtvrtek. Následně pak od 17. ledna každé pondělí.

Zmírnění opatření přichází pro děti, které se chystají na lyžařské výcviky. Pro odjezd na lyžák jim bude stačit jeden negativní PCR test, nebude potřeba se testovat v průběhu kurzu, pokud bude lyžařský kurz kratší než 8 dnů. U delších kurzů pak bude muset být žák po pěti až sedmi dnech trvání kurzu otestován znovu. Škola bude následně moci koupit hromadný skipas pro otestované žáky na základě jejich jmenného seznamu.

PCR testy zatím nejsou ve hře

Prokazování takzvané bezinfekčnosti zatím bude pokračovat jen ve formátu očkování a prodělané nemoci. Pro návštěvu restaurace nebo hromadné akce stále nebude stačit negativní PCR test.

„Pracujeme na tom, aby se PCR test dostal opět do hry, ale teď musíme všechny kapacity testů blokovat pro ty, kteří jsou symptomatičtí, abychom mohli včas zjistit, jestli mají omikron,“ vysvětlil to ministr zdravotnictví.

Reklama

Doporučované