Hlavní obsah

Riziko hospitalizace je u omikronu nižší než u delty, uvádí britská studie

Foto: Profimedia.cz

Centrum na výrobu vakcín. Snímek je ilustrační.

Reklama

22. 12. 2021 22:24

U varianty omikron je sice menší riziko hospitalizace, ale tato varianta je podle dosavadních zjištění nakažlivější a šíří se rychleji.

Článek

U lidí nakažených variantou koronaviru omikron je o 40 procent nižší pravděpodobnost, že budou muset být hospitalizováni, než u nákazy variantou delta, uvedli ve dnes zveřejněné studii vědci z Královské univerzity v Londýně.

U varianty omikron je sice menší riziko hospitalizace, ale tato varianta je podle dosavadních zjištění nakažlivější a šíří se rychleji, varují výzkumníci. Zatížení zdravotního systému tedy může být shodné jako při předchozích vlnách epidemie.

„Vzhledem k vysoké přenosnosti viru varianty omikron existuje potenciál pro vyšší poptávku po zdravotnických službách, zejména pokud se omikron bude šířit takovou rychlostí jako dosud,“ uvedl profesor Neil Ferguson z centra pro výzkum infekčních nemocí.

Vědci brali v potaz výsledky všech PCR testů na přítomnost viru SARS-CoV-2 realizovaných v Anglii během první poloviny prosince. Data zahrnovala 56 000 případů omikronu a 269.000 případů varianty delta. Za hospitalizaci považovali jakoukoliv návštěvu nemocnice nakaženým člověkem do 14 dní od pozitivního testu. Studie zatím čeká na odborné posouzení.

Studie Edinburské univerzity, která vycházela ze zdravotních záznamů 5,4 milionu lidí ve Skotsku, zjistila, že riziko hospitalizace je u omikronu o dvě třetiny nižší než u delty. Nová varianta omikron je ve Skotsku dominantní od minulého týdne. Také tato studie čeká na odborné posouzení.

Reklama

Doporučované