Hlavní obsah

Koronavirus ruší masové vinařské akce. Je to pohroma, bědují vinaři

Vinaři letos očekávají nadprůměrnou úrodu, přesto hlavně menší producenti kvůli koronaviru hledají, kde výrobky udat. (Video: Kamila Krupová, Jan Kozel, Tomáš Svoboda , Seznam Zprávy)

 

Reklama

20. 9. 2020 20:17

Vinaři letos počítají s nadprůměrnou úrodou. Ti menší ale řeší milionové ztráty spojené s covidem a rušením masových degustačních akcí. Třeba Pálavské vinobraní museli pořadatelé škrtnout z kalendáře poprvé za 72 let.

Článek

Pálavské, Znojemské nebo Mělnické vinobraní? Hromadné slavnosti pořadatelé kvůli koronavirovým opatřením a návštěvnickým limitům pro letošek zrušili.

Vinaři, kteří na masových akcích pro desítky tisíc lidí běžně prodávají burčák i lahvová vína, teď počítají milionové ztráty a musejí hledat jiné způsoby, jak nápoje prodat. Kvůli nejistotě a rekordním číslům nakažených klienti také ruší degustační akce nebo firemní večírky spojené s konzumací vína. Podle ankety Vinařského fondu dopadla letošní pandemie na dvě třetiny podnikatelů v tomto oboru.

Třeba na Pálavské vinobraní do Mikulova v půli září každý rok dorazí přes 50 tisíc lidí. Burčák nebo víno zájemci ochutnávají na šedesáti stáncích. Vůbec poprvé za 72 let letos tradiční akci zrušili. O uplynulém víkendu ji měly nahradit komornější Slavnosti vína. Také ty ale vedení města kvůli obavám z koronaviru z kalendáře škrtlo. „Nechali jsme tady asi jen pět stánků. Na několika místech hrály kapely, ale tak velkou akci to samozřejmě nenahradí,“ uvedla místostarostka Sylva Chludilová (Pro Mikulov).

Statisícové ztráty počítá například mikulovské Vinařství Pazderka. „Je to pro nás pohroma. Díky městu jsme měli stánek v tržnici, lidé o nás věděli a něco jsme utržili. Jinak by to byla úplná katastrofa,“ popsala Karla Pazderková. Oproti loňskému roku zaznamenalo vinařství jen poloviční tržby.

Druhý víkend v září obvykle patří také Znojemskému historickému vinobraní. Loni tam zamířilo rekordních 85 tisíc lidí. „Ztráty budou individuální, vinař od vinaře. Snažili jsme se akci vynahradit tripy do okolních vinných sklípků,“ informoval Karel Semotam z pořádající Znojemské Besedy.

Organizátoři se také musejí vzdát řady menších ochutnávek či degustací. „Byla zrušená i řada akcí, jako jsou hody, malá vinobraní, košty nebo vinařské slavnosti,“ řekl výkonný ředitel Svazu vinařů Martin Půček.

„Nejhorší je nejistota”

A i ohledně dalších podzimních měsíců panuje nejistota. „Pro každé vinařství je velmi důležitý prodej v podzimních měsících. Souvisí s tím mnoho prezentačních akcí. Velké firmy také u nás nakupují dárky na vánoční večírky, třeba po osmi stech nebo tisíci lahví. Kvůli opatřením logicky očekáváme, že poptávka bude nižší. Firmy odříkávají degustace i večírky,“ uvedl trojnásobný vinař roku Miroslav Volařík. Jeho vinařství zaměstnává 35 lidí, výše tržeb je na 85 procentech při srovnání s uplynulým rokem.

Osud podzimních akcí mají v rukou vláda a epidemiologové. „Nejhorší je nejistota. Nové opatření může přijít každým dnem. Zatím počítáme s tím, že Svatomartinský nebo Adventní Mikulov se uskuteční. Chystáme jej i ve variantách pro menší počet lidí,“ doplnila místostarostka Mikulova.

Producenti vína zažili šok především při jarním nouzovém stavu. Podle údajů Vinařského fondu přes dvě třetiny podnikatelů v tomto oboru pocítily dopady pandemie. „Vypadly nám dvě restaurace a vinotéky v první půlce roku. Také jsme rušili zimní degustace,“ potvrdil majitel vinařství Srholec Jaromír Fučík.

Vinaři proto řeší nové způsoby jak nápoje klientům udat. Někteří nově založili internetové e-shopy, které alespoň z části nahradily ztráty vzniklé jarní krizí. Vinařský fond v tomto alternativním způsobu prodeje vinaře podpořil. „Vytvořili jsme jednotnou webovou stránku, kde jsme shromáždili e-shopy vinařů,“ potvrdil ředitel organizace Jaroslav Machovec.

Nadprůměrná úroda, ale kdo ji sklidí?

Deštivé léto letošní sběr vína odsunulo u většiny odrůd až na konec září. Termín vinobraní se tak po pěti suchých letech vrátil k normálu. Vinaři i díky babímu létu očekávají nadprůměrnou úrodu. „Dlouhodobý průměr činí 5,2 tuny hroznů z hektaru. Myslím si, že letos se budeme pohybovat kolem 6 tun,“ uvedl výkonný ředitel Svazu vinařů ČR Martin Půček.

Podle něj je pro révu letos téměř ideální počasí. „Nejdřív napršelo, v posledních dnech svítí sluníčko. Hrozny nabírají na cukernatosti a vypadá to velmi pěkně,“ doplnil.

Opožděný sběr ale vinařům dělá starosti z jiného pohledu. Podílí se na něm přibližně deset tisíc lidí, některým se může cesta na vinohrad zkomplikovat. „Sedmdesát procent z nich přijíždí z ciziny, většina ze Slovenska. Pendleři mají zatím cestou otevřenou, ale slovenská vláda avizuje, že může opatření zpřísnit,“ doplnil Půček.

Například Vinařství Volařík v těchto dnech počítá s pomocí desítky slovenských brigádníků. „Do pátku si musejí zařídit dokumenty, že pracují v okruhu do třiceti kilometrů,“ doplnil Volařík.

Zpřísněné podmínky na hranicích se Slovenskem platí od pátku. Zákaz vycestování se nemá vztahovat na pendlery do vzdálenosti 30 kilometrů od nejbližšího hraničního přechodu, dále na studenty, učitele, pracovníky v kritické infrastruktuře, výzkumníky, zdravotníky, pečovatele, zemědělce nebo na umělce a sportovce.

Zahraniční pracovníci jsou pro české vinaře zásadní. „Kdyby se k nám nemohli dostat, tak to bude problém. Právě teď v době vinobraní,“ dodal Půček.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované