Hlavní obsah

Stát musí zaplatit a zničit vakcíny za miliardy. Válek chce změny smluv

Foto: David Neff, Seznam Zprávy

Změní se vakcínové smlouvy? Stát už nyní musí pálit miliony vakcín proti covidu.

Reklama

28. 8. 2022 16:55

Česko nakoupilo okolo 48 milionů dávek vakcín proti covidu-19. Zatím se ale aplikovalo jen 17 milionů a část vakcín nejspíš skončí v plamenech. Podobný osud čeká monoklonální protilátky za 1,5 miliardy.

Článek

Stát nejspíš musí zlikvidovat vakcíny proti covidu v hodnotě sedm miliard. V neděli to uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek z TOP 09.

„A to ještě nejsme na konci. Ze 48 milionů dávek bylo vyočkováno 17 milionů dávek. Co se nevyočkuje, musí zaplatit stát. Za vakcíny jsme zaplatili 21 miliard a zatím jsme vyočkovali za sedm miliard – 21 bez sedmi je ten rozdíl, který když nevyužijeme, musí zaplatit stát,“ vypočítával ministr v České televizi.

Plně naočkováno proti covidu je nyní v Česku necelých sedm milionů lidí. První posilující dávku dostaly více než čtyři miliony zájemců a druhou potom přes 149 tisíc lidí. Zájem o očkování nicméně v porovnání s nejsilnějšími měsíci ze začátku roku rapidně poklesl.

Válek zároveň uvedl, že z nákupu velkého množství vakcín nechce přímo obviňovat své předchůdce v ministerském křesle. „Kdybychom chtěli očkovat každého občana, můžeme ho proočkovat pětkrát. Může to znít děsivě, ale ty smlouvy prostě nějak vypadaly. Navíc se ministři pořád střídali,“ dodal Válek.

Také podle jednoho z Válkových předchůdců Romana Prymuly (nominovaného do vlády hnutím ANO), který je dnes mimo jiné ředitelem říčanské nemocnice, je na vině spíše nastavení smluv na evropské úrovni.

„Že se střídali ministři bylo špatně, ale vliv na cenu vakcín to nemělo. Evropská unie si nechala vnutit neuvěřitelný mechanismus, že abyste dostali včas milion dávek, musíte si koupit pět milionů. Kdyby byl korektnější přístup, cena vakcíny by byla pětinásobná a nemuseli jsme likvidovat přebytky. Teď jsme v situaci, kdy tolik dávek nepotřebujeme, ale museli jsme je koupit, abychom je měli včas,“ popsal Prymula.

Kromě vakcín musí Česko likvidovat i monoklonální protilátky – ty se jako účinné osvědčily zejména během vlny způsobené variantou koronaviru delta. Vůči omikronu ale účinnost téměř nemají.

„Monoklonálních protilátek stát nakoupil asi za 3,5 miliardy a já teď musím 1,5 miliardy zaplatit, protože nebyly spotřebované. Smlouvy byly takhle nastavené – co se nespotřebuje, zaplatí stát. Navíc musíme zaplatit za zničení,“ popsal ministr Válek.

Nové smlouvy?

Zkušenostmi z předchozích kontraktů zároveň Válek vysvětluje, proč nyní resortu tak dlouho trvalo dojednání smluv na antivirotikum Paxlovid, které je účinné i v případě varianty omikron. K podepsání smluv s firmou Pfizer, která lék vyrábí, nakonec došlo teprve před pár dny. Paxlovid by tak měl dorazit během září.

Válek chce nicméně nadále řešit i smlouvy na covidové vakcíny. Na příští týdny plánuje schůzku ministrů EU, na kterou jsou přizváni i šéfové Pfizeru a Moderny. Záměrem je postupně přejít na standardní systém úhrad, kdy se za nespotřebované přípravky neplatí.

Chtěli jste Valnevu?

O vakcíně od francouzské firmy Valneva se dřív mluvilo jako o slibném kandidátovi na větší proočkování populace. Je totiž vyrobená tradičním a lety prověřeným způsobem. Stát ji ale nechce.

„Chci udělat dvě změny – první je, že smlouvy modifikujeme a druhá, že vždy dostaneme poslední typ vakcíny. Máme už teď domluvené s firmou Pfizer, že pokud budou schváleny upravené vakcíny, všechny dodávky do konce roku, což je zhruba 3,5 milionu dávek, budou už ty nově upravené vakcíny,“ dodal.

Válek: covid neutestujeme

Kromě očkování bude na podzim opět aktuální i otázka možných protiepidemických opatření. Vlastimil Válek opakovaně uvádí, že nepočítá s žádnými tvrdými restrikcemi, které by se podobaly dříve zavedenému lockdownu.

Také podle epidemiologa a bývalého šéfa resortu Romana Prymuly zatím nejsou plošná opatření namístě. Situace se podle něj změnila i pokud jde o účinnost respirátorů vůči viru.

„Musíme si uvědomit, kde jsme. Máme data, že respirátory význam mají. Ale jejich účinnost v době, kdy tady byly původní varianty, byla vyšší než teď. Při rychlosti šíření variant omikronu účinnost klesá. Máme snad jedinou randomizovanou studii, kterou někteří zpochybňují, ale ukazuje se v ní, že je účinnost teď okolo 10 procent. To se objektivně nezdá až tak vysoké, ale účinnost tam je,“ řekl Prymula v pořadu Otázky Václava Moravce.

Nesouhlasí s nařizováním respirátorů plošně napříč republikou, přimlouval by se ale za jejich nasazení v nemocnicích a v zařízeních sociální péče.

Válek zároveň zvažuje možné změny v testování. „Pacient s příznaky musí jít k lékaři a ten vystaví žádanku na test. Já říkám zda nezvážit, že by nemusel jít k praktikovi, ale šel by rovnou do testovacího střediska. Tam by mu žádanku vystavil lékař, který má odbornost v laboratorních metodách. Pokud bude test pozitivní, šel by k praktikovi, a pokud ne, má jen nachlazení,“ přiblížil ministr s tím, že chce především odlehčit praktickým lékařům, které může čekat nápor vzhledem k očekávané vlně chřipek a dalších respiračních nemocí.

„Bavíme se, zda má systém u lidí bez příznaků provádět plošné screeningové testování, nemá to teď smysl. Mělo to smysl během delty, ale nemá to smysl teď. Virulence omikronu se nyní podobá spalničkám. To neutestujeme,“ dodal.

Reklama

Doporučované