Hlavní obsah

Koronavirus v číslech: Za sobotu potvrzeno 12 472 nových případů

Podívejte se na data popisující situaci v České republice.

Reklama

30. 8. 17:30
aktualizováno • 1:14

Počet testů, aktuálně nemocní, vyléčení, sedmidenní průměry a trendy. Podívejte se na aktuální, komplexní přehled Seznam Zpráv ke koronavirové epidemii.

Článek

Za sobotu přibylo v Česku 12 472 pozitivních případů nákazy koronavirem. Víkendová čísla jsou obvyklá svým poklesem, protože je v nepracovních dnech nižší i počet provedených testů. Poslední číslo je ale znovu výrazně vyšší než minulou sobotu, kdy bylo odhaleno 8712 případů. O další týden dřív dokonce jen 4636.

Za celou dobu epidemie už bylo k dnešnímu dni odhaleno čtvrt milionu pozitivních případů nákazy.

Počet pacientů, kteří jsou momentálně s nemocí hospitalizování, je momentálně 5314 osob a 772 osob je v těžkém stavu. Nemocnice zaznamenaly za včerejší den nárůst 260 hospitalizací. Ze dat vyplývá, že se v posledním měsíci každých zhruba deset dní počet hospitalizovaných zdvojnásobil.

Do statistik bylo také ke včerejšímu dni nově zapsáno 53 úmrtí, k předchozímu pak přesně 100. Jde o průběžná čísla, které by statistici měli doplnit během několika příštích dní. Další případy úmrtí byly ještě doplněny zpětně také do předchozích dnů. Nejčernějším dnem epidemie je středa se 121 mrtvými. V průměru tak nyní v souvislosti s nákazou zemře v Česku téměř sto osob denně.

Podívejte se na aktuální epidemiologickou situaci.

V článku najdete

- Denní pozitivní případy a klouzavý průměr

- Aktuální případy

- Počet testů denně

- Procento pozitivních testů

- Vyléčení

- Úmrtí a jejich průměr

Denní a kumulativní počet nových případů ale není jediný ukazatel vývoje situace. Graf níž ukazují situaci z dlouhodobého hlediska na klouzavém průměru.

Klouzavý průměr

Klouzavý, sedmidenní průměr na grafu níž ukazuje vývoj pozitivních případů v čase, kdy každý den je vypočítán z průměru předchozích sedmi dní. Takový graf zohledňuje, že se objevují dny, které statisticky vybočují. Ukazuje hodnoty v delším časovém horizontu jen s minimálním ohledem na jednorázové rekordy.

Počet aktivních případů (neboli aktuálně nemocných) se vypočítává z pozitivně testovaných, od kterých se odečítají oběti a uzdravení.

Testování

Počet denně provedených testů v České republice vzrostl. Stoupá ale i procento pozitivních. Grafy níž ukazují počty pozitivních a negativních testů denně, jejich poměr a také jak se tento poměr vyvíjí v klouzavém, sedmidenním průměru.

Sedmidenní poměr pozitivních testů na grafu výš ukazuje, jak se v čase pohybuje průměrné zastoupení pozitivních testů v denním počtu. Tedy nehraje roli, kolik testů bylo provedeno a jde pouze o poměr těch pozitivních. Na přelomu června a července se poměr krátkodobě zvýšil, protože testování bylo zacíleno na ohnisko v karvinských dolech OKD.

Vyléčených přibývá

Důležitou statistikou je i počet výlečených. Grafy níž ukazují jejich denní a kumulativní počet a také poměr vyléčených z těch, kteří byli v daný den vedeni jako aktuálně pozitivní.

Kolik je hospitalizovaných

Jedna z nejdůležitějších statistik je podle ministerstva zdravotnictví počet hospitalizovaných a jejich podíl v těžkém stavu. Dokud tyto počty rapidně nestoupají, nehrozí zahlcení zdravotnického systému.

Světle modrá křivka ukazuje, kolik osob bylo hospitalizováno z počtu pozitivních před 12 dny – to je u těžších případů horní hranice mediánu doby od prvních příznaků po hospitalizaci podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).

Česko má navíc v EU nadprůměrný počet nemocničních lůžek v přepočtu na obyvatelstvo. Podle Eurostatu naše země disponuje 411 lůžky na 100 tisíc obyvatel, zatímco průměr EU dělá 372,2.

Počet úmrtí a statistická smrtnost

Grafy níž ukazují klouzavý průměr (stejně jako u počtu případů) všech úmrtí v souvislosti s infekcí covid-19. Stav klouzavého průměru tak ukazuje, kolik lidí denně v česku podlehne nemoci v průměru.

Druhý graf ukazuje absolutní hodnoty úmrtí.

Údaje o smrtnosti se vždy vypočítávají ze známého počtu případů a známého počtu úmrtí. Smrtnost onemocnění covid-19 v České republice se ale s časem mění, jak ukazuje graf níž.

Smrtnost se může měnit z více důvodů. Statisticky na ni má velký vliv počet testů, protože rychlé a početné testování navýší počet známých případů a tím může snížit číslo udávající smrtnost. Vliv na ni má ale také například medián věku nakažených osob. Tedy pokud se během určité doby nakazí mladí a zdraví lidé, smrtnost se v čase sníží a naopak se může zvýšit, když virus zasáhne ohrožené skupiny, jako jsou například pečovatelské domy.

Na skutečnou smrtnost může mít dále vliv mnoho faktorů. Patří mezi ně například kapacity a úroveň zdravotnictví.

Jak vypadají kapacity zdravotnictví

Naplnění kapacit nemocnic patří mezi hrozby, které se v případě šířící se epidemie covid-19 skloňují nejčastěji. Podívejte se, jaká je situace ve vašem kraji.

Data ÚZIS, která sjednotil a zveřejnil server Hlídač státu, ukazují procentuální vytíženosti nemocnic.

Sedmidenní průměr zobrazený v článku výš ukazuje, že momentálně přibývá v České republice přes deset tisíc pozitivně testovaných případů denně. Podle dalších dostupných dat je pak nutné hospitalizovat až několik procent z nich. Již od začátku epidemie proto panují obavy, zda příliš rychlý přírůstek pacientů nezahltí kapacity zdravotnictví.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené