Hlavní obsah

Koronavirus v číslech: Za pátek přibylo 192 nakažených

Foto: Seznam Zprávy

Podívejte se na data popisující situaci v České republice. Interaktivní mapa níže.

Reklama

14. 7. 0:00
aktualizováno • včera 9:03

Počet testů, nakažených, vyléčených, sedmidenní průměry a trendy. Podívejte se na aktuální, komplexní přehled Seznam Zpráv ke koronavirové epidemii.

Článek

V pátek přibylo v Česku celkem 192 nakažených, minulý týden to podle webu ministerstva zdravotnictví bylo o 44 případů více.

Podrobnou mapu, jak se šíří nákaza, naleznete ZDE.

Reprodukční číslo je aktuálně na hodnotě 0,91.

Počet pacientů, kteří jsou momentálně s nemocí hospitalizováni, je 41.

V pátek bylo provedeno 45 852 PCR testů. Proběhlo také 110 939 antigenních testů.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch uvedl, že od počátku září nebude stát testy neočkovaným lidem proplácet. Podrobnosti, kde budou nadále povinné testy ZDE.

Koronavirus si v České republice vybral už přes 30 tisíc obětí. Aktuálně statistika uvádí 30 357 zemřelých, kterým byl diagnostikován covid-19.

Podívejte se na aktuální epidemickou situaci.

V článku najdete

- Týdenní incidence

- Denní pozitivní případy a klouzavý průměr

- Aktuální případy

- Počet hospitalizovaných

- Vyléčení

- Úmrtí a jejich průměr

Týdenní incidence

Rozhodující parametr pro rozvolňování protiepidemických opatření. Jedná se o sedmidenní přírůstek nových případů nákazy covidem-19. Na počtu nově nakažených vůči sto tisícům obyvatel v každém kraji závisí otevírání mateřských škol či galerií a muzeí. Pokud jde například o školky, toto číslo musí být nižší než 100. Od celostátní incidence pod 100 se pak odvíjí otevírání obchodů a dalších služeb.

Denní a kumulativní počet nových případů ale není jediný ukazatel vývoje situace. Graf níže ukazuje situaci z dlouhodobého hlediska na klouzavém průměru.

Klouzavý průměr

Klouzavý, sedmidenní průměr na grafu níže ukazuje vývoj pozitivních případů v čase, kdy každý den je vypočítán z průměru předchozích sedmi dní. Takový graf zohledňuje, že se objevují dny, které statisticky vybočují. Ukazuje hodnoty v delším časovém horizontu jen s minimálním ohledem na jednorázové rekordy.

Kolik je hospitalizovaných

Jednou z nejdůležitějších statistik je počet hospitalizovaných a jejich podíl v těžkém stavu. Když tyto počty rapidně stoupají, hrozí zahlcení zdravotnického systému.

Česko má v EU nadprůměrný počet nemocničních lůžek v přepočtu na obyvatelstvo. Podle Eurostatu země disponuje 411 lůžky na 100 tisíc obyvatel, zatímco průměr EU dělá 372,2.

Počet úmrtí a statistická smrtnost

Grafy níže ukazují klouzavý průměr (stejně jako u počtu případů) všech úmrtí v souvislosti s infekcí covid-19. Stav klouzavého průměru tak ukazuje, kolik lidí denně v Česku podlehne nemoci v průměru.

Druhý graf ukazuje absolutní hodnoty úmrtí.

Údaje o smrtnosti se vždy vypočítávají ze známého počtu případů a známého počtu úmrtí. Smrtnost onemocnění covidem-19 v České republice se ale s časem mění, jak ukazuje graf níže.

Smrtnost se může měnit z více důvodů. Statisticky na ni má velký vliv počet testů, protože rychlé a početné testování navýší počet známých případů a tím může snížit číslo udávající smrtnost. Vliv na ni má ale také například medián věku nakažených osob. Tedy pokud se během určité doby nakazí mladí a zdraví lidé, smrtnost se v čase sníží, a naopak se může zvýšit, když virus zasáhne ohrožené skupiny, jako jsou například pečovatelské domy.

Na skutečnou smrtnost může mít dále vliv mnoho faktorů. Patří mezi ně například kapacity a úroveň zdravotnictví.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované