Hlavní obsah

„Vakcína obsahuje hliník.“ Nová kampaň vyvrací bludy o očkování

Foto: Zpátky do života, Seznam Zprávy

Kampaň Podaných rukou a Masarykovy univerzity chce hravou formou poukázat na hoaxy ohledně covidu a očkování.

Reklama

25. 11. 2021 18:05

Neziskovka Podané ruce ve spolupráci s Masarykovou univerzitou rozjíždí kampaň Zpátky do života. Chce bojovat s největšími bludy ohledně vakcín a epidemie covidu-19.

Článek

„Očkování je pokus na lidech.“ „Covid vypustili Soros a Gates.“ „Vakcína obsahuje hliník, který je zdraví nebezpečný.“ Podobné mýty a lži ohledně očkování kolují na internetu i v řetězových mailech. Cílem nové kampaně Zpátky do života je nepravdy kolem vakcíny vyvrátit. Podílí se na ní neziskovka Podané ruce ve spolupráci s Fakultou sociálních studií Masarykovy univerzity.

Hravé grafiky plné kreseb a jednoduchých tezí mají různá provedení. S hashtagem #zpatkydozivota se budou šířit na sociálních sítích Facebook a Instagram. Tvůrci se však chtějí zaměřit i na nejstarší skupiny obyvatel v offline kampani. Osloví je pomocí letáků a brožur, třeba ve školách, veřejných institucích či domovech pro seniory.

„Obsah je sdělený tak, aby se člověk nad formou zamyslel. Jsou to jasné teze, nechybí ani zdroje, z nichž jsme čerpali. Kampaň je výjimečná v tom, že se vyhýbá negativitě. Neútočíme, ale snažíme se vše vysvětlit,“ uvedla spolutvůrkyně Simona Kumpanová.

Za projektem stojí také politolog FSS Miloš Gregor. Vyvracení dezinformací se věnuje řadu let. Zdůraznil, že kampaň nemá za cíl přesvědčovat lidi ze zdravotnického hlediska. „Není to produkt PR agentury. Protože Podané ruce očkují tisíce lidí, mají od nich zpětnou vazbu. Přesně vědí, proč často s očkováním váhali. A tyto informace můžeme využít,“ vysvětlil politolog. Podle něj může lokálnější kampaň být pro lidi uvěřitelnější.

Proč se neočkujete? ptali se lidí

V Česku má dokončené očkování 6,3 milionu lidí. Okolo třiceti procent dospělé populace vakcínu stále nedostalo. „Část se neočkuje, protože si měří protilátky po prodělané nemoci. Část je fanaticky přesvědčená, že očkování je pro ně škodlivé. Ale řada lidí prostě zatím neviděla důvod se očkovat. Na ty se budeme snažit cílit,“ dodal Gregor.

Neziskovka proto také zkoumá motivaci lidí k očkování. V centru Bohéma v listopadu v dotazníkovém šetření vyzpovídala stovku lidí. Ukazuje se, že největší skupinu neočkovaných tvoří váhající, ne zarytí „antivaxeři“. Tvůrci se také lidí ptali, proč se neočkovali dříve. Dotazovaní mohli uvést tři možnosti. Šedesát procent uvádělo, že si krok potřebovalo rozmyslet. Často také obecně schvalují očkování, ale nedůvěřují vakcínám proti covidu. Třetí nejčastější odpověď byla, že jim očkování nepřišlo důležité.

Až šedesát procent lidí dotázaných přiznala, že se nyní nechala očkovat kvůli tomu, že jim certifikát ulehčí společenský život. Často nechtěli platit za PCR nebo antigenní testy. Také tyto informace se mají v kampani Zpátky do života odrazit. „Nepracujeme s horor efektem. Protože roky pomáhám lidem se závislostmi, ze zkušenosti víme, že taková kampaň má spíše opačný účinek,“ sdělil ředitel Podaných rukou Jindřich Vobořil. Narážel na vládní kampaň, která ukazuje autentické fotky z covidových oddělení.

Gregor také naznačil, že neměla dostatečný rozpočet. „Můžu nesouhlasit s jejím ztvárněním, ale pokud by byla dostatečně intenzivní a zaplacená, nějaký efekt mít může. Střílela naslepo do široké veřejnosti na internetu,“ doplnil Gregor.

Podané ruce od podzimu s očkovacími kamiony objíždí především menší obce a města. V Bohémě v centru Brna od 20. září naočkovali téměř 15 tisíc lidí, celkově už 40 tisíc. „Zájem v posledních týdnech velmi narostl, ale stále máme dostatečné kapacity. Denně podáme vakcínu přibližně pěti až šesti stům lidem. Jsme schopní naočkovat až 1500 lidí denně a kapacity bychom mohli navýšit,“ sdělil Vobořil.

Neziskovku podporuje také vedení města. Primátorka Markéta Vaňková (ODS) vyzvala lidi k očkování. „Dříve jsem to nechávala odborníkům, ale jasná data ukazují, že 75 procent na jipkách jsou neočkovaní lidé. Chci všechny lidi vyzvat, aby o vakcíně přemýšleli. Je to cesta, jak s covidem bojovat. Věřím, že i díky těmto kampaním pomůžeme ke zlepšení situace. A nebudeme se muset bát, že nám zbytečně budou umírat naši blízcí,“ uvedla.

Polovina lidí neměla před třetí dávkou protilátky

Tvůrci kampaně také apelují na posilovací dávky. Přinesli i jedno varovné zjištění, které ukazuje, jak rychle imunita v čase vyvane. „Před třetí dávkou jsme na protilátky otestovali 92 lidí. Polovina z nich už neměla pozitivní hladinu protilátek,“ sdělil Viktor Mravčík z Podaných rukou.

Klesající hladiny protilátek potvrdily už dřívější studie, které nezisková společnost představila v létě.

Reklama

Doporučované