Hlavní obsah

Kotva bude rok zavřená. V 80. letech by to byla nákupní pohroma

Obchodní dům Kotva projde generální rekonstrukcí, vzhled památky ze 70. let má být zachován. (Video: jan Marek, ČTK/Černý Jan, Youtube.com)

29. 3. 2019 11:20

Obchodní dům Kotva byl otevřen v roce 1975 jako příklad luxusního československého obchodního domu.

Článek

Za komunismu se do tehdejší československé metropole pořádaly dva druhy zájezdů: jeden na Pražský hrad, druhý do obchodního domu Kotva. A zdaleka to neplatilo jen v předvánočním období.

Časy a nákupní možnosti Čechů se změnily víc než cokoliv jiného.

Takže fakt, že symbol nakupování v komunistické éře, dnes architektonická památka, bude rok uzavřený, je vlastně z pohledu nakupování snadno přehlédnutelný. Za minulého režimu by to ovšem byla nákupní tragédie – a nejspíš by ji režim ani nedopustil, soudě podle toho, s jakou slávou tehdejší pohlaváři Kotvu otevírali.

Kotvu čeká zhruba roční rekonstrukce, začít má příští rok. Hodnota oprav se bude pohybovat v miliardách korun, jak pro agenturu ČTK uvedl ředitel Kotvy Marek Vavřina.

Jde o největší projekt Pražské správy nemovitostí, developera, který nyní obchodní dům vlastní. Projekt už získal souhlas původních architektů, budovu loni Ministerstvo kultury prohlásilo za kulturní památku.

Celý rok bude zavřeno. Potřebná razítka už přidal i Národní památkový ústav. Výhrady měl jen k některým plánovaným zásahům do dispozičního členění, bourání stropů, výměně obvodového pláště a k reklamním prvkům v parteru.

Obchodní dům Kotva má být zachován v jeho původní podobě.

Developer PSN získal Kotvu v roce 2016 od irské konsolidační agentury NAMA. Poslední dva roky pracuje na podrobném obchodním konceptu, který má stavbu přeměnit na moderní „department store“ a zařadit ji mezi nejprestižnější obchodní domy světových metropolí. „Na přípravě nového konceptu jsme spolupracovali se zahraničním týmem poradců, kteří mají zkušenosti z obchodních domů jako Selfridges v Londýně nebo CUM a Cvetnoj v Moskvě. Plánujeme, že v Kotvě umístíme více než 800 značek. Domluveni jsme již zhruba s polovinou z nich,“ doplnil Vavřina.

Jak se změní Kotva?

Fasáda z vnější strany bude podle něj pouze chemicky vyčištěna, změny se budou týkat vnitřku fasády a výměny některých technologií, jako například chlazení, topení nebo osvětlení. „Objekt považujeme za skvost brutalistní architektury, proto na něm nechceme nic zásadního měnit. Fasáda je zevnitř zamořena azbestem, který je potřeba odstranit. V koordinaci s Institutem plánování a rozvoje, který plánuje revitalizovat Revoluční ulici, chceme vyčistit a upravit okolní prostory,“ sdělil Vavřina.

V době uvedení do provozu byla Kotva pátý největší obchodní dům v Evropě s prodejní plochou 22 160 metrů čtverečních, který dokázal díky 2000 zaměstnanců obsloužit až 75 000 zákazníků denně. Stavba na půdorysu propojených šestihranů vznikla podle návrhu manželů Věry a Vladimíra Machoninových a bývá označována za jednu z nejvýznamnějších českých staveb první poloviny 70. let.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené