Hlavní obsah

Kouř připomíná výbuch sopky. Lidi v kalifornském kempu uvěznila ohnivá past

Foto: Profimedia.cz

Spáleniště poblíž umělého jezera Shaver.

Reklama

7. 9. 2020 7:39

Vojenské helikoptéry musely zachránit už přes 200 lidí, kteří kempovali v kalifornském populárním tábořišti u jezera Shaver. V pátek tam vypukl rychle se šířící lesní požár. Asi 20 lidí se zranilo.

Článek

Tábořiště u umělého jezera Shaver podle AP odřízl požár, který se rozhořel na třech místech současně. Z dvacítky zraněných, o kterých informovala BBC, mají nejméně dva lidé těžká zranění a dalších deset se zranilo středně těžce.

„Jsme v naprosté pasti. Oheň je všude kolem,“ popsal jeden z kempařů Jeremy Remington na videu sdíleném na Twitteru svízelnou situaci. Později ho podle zpráv místních médií evakuovala helikoptéra.

Jezero se nachází necelých 60 kilometrů od Fresna a je obklopeno hustým borovicovým lesem. Je to oblíbené místo milovníků rybolovu a lodní plavby. K místu se sjelo díky víkendu prodlouženému o pondělní svátek práce hodně lidí.

Jeden z požárů vzplál poblíž umělého jezera Shaver a rozšířil se na 145 kilometrů čtverečních, zachvátil i les na protilehlém břehu řeky, takže zablokoval jedinou silnici vedoucí k tábořišti, řekl mluvčí správy lesa. Oheň hoří asi 460 kilometrů severně od Los Angeles.

Požáry hoří od pátečního večera a v sobotu úřady nařídily evakuaci komunit v okolí jezera. Šíření ohně napomáhá suché počasí. Teploty v oblasti podle hasičů dosahují 47 stupňů Celsia.

Pohled z letadla na cestě do Las Vegas

Ještě v neděli odpoledne hasiči neměli požár vůbec pod kontrolou, v celé Kalifornii jich zasahuje asi 15 000, aktivních požárů jsou v celém státě aktuálně asi dvě desítky, napsal The Guardian s odkazem na místní úřady.

Kalifornie od poloviny srpna zaznamenala téměř 1 000 požárů, z nichž většinu zažehly blesky. V současné době západoamerický stát zažívá vlnu rekordního horka. Guvernér Gavin Newsom v pátek ohlásil výjimečný stav a upozornil, že kvůli zvýšenému odběru bude zřejmě nutné zavést dodávky elektřiny na principu rotace.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované