Hlavní obsah

Koza, slepice i králíci na louce v centru Prahy. Navštivte i vy oázu na střeše Lucerny

31. 8. 2018

Louka nad Lucernou bude pro veřejnost přístupná do 11. září. (Video: Kamila Bejlková)

Nápad na střechu Lucerny pokrytou zelení v centru města pochází od iniciátora projektu Ondřeje Kobzy, který se inspiroval v americkém New Yorku.

Článek

Spolu s ním projekt zrealizovali i Petr Plewka a architekt Petr Hájek. Jejich hlavním cílem je kultivovat městský prostor a inspirovat k tomu i ostatní. Prostor může sloužit nejen pro přátele, kteří se zde mohou setkávat, nebo pro obchodní prezentace a konference, ale také pomáhá prostředí ve městě.

Tmavé střechy produkují mnohem více tepla než zatravněné střechy, které se podle potřeby mohou proměňovat i k jiným účelům. Ondřej Kobza s Petrem Plewkou pro nadcházející zimu plánují střechu Lucerny proměnit v ledové kluziště.

Střecha je nyní pro veřejnost otevřena do 11. září. Dostanete se na ni páternosterem, který se nachází naproti vstupu do Velkého sálu Lucerny.

Doporučujeme

Další zprávy

 • Podle Číny narušuje primátor Hřib čínsko-české vztahy

  Čína vyzvala primátora Prahy a její vedení k tomu, aby nenarušovali čínsko-české vztahy, uvedl podle agentury Nová Čína mluvčí ministerstva zahraničí.

 • Při požáru ve studiu animovaného filmu v Kjótu zahynulo nejméně 10 lidí, dalších 40 je zraněno

  Deset lidí podle policie patrně zahynulo při požáru ve studiu animovaného filmu v japonském velkoměstě Kjótu. Zhruba 40 lidí bylo zraněno, napsal deník The Japan Times. Oheň podle policie úmyslně způsobil jednačtyřicetiletý muž, který ve studiu vylil hořlavou tekutinu a zapálil ji. Je mezi zraněnými. Agentura AP cituje mluvčího hasičů, podle nějž je mrtvých 12 a další lidé se pohřešují.

  Oheň zachvátil třípatrovou budovu společnosti Kyoto Animation, která produkuje úspěšné televizní kreslené seriály, okolo 10:30 místního času (3:30 SELČ). Nepodařilo se ho dostat plně pod kontrolu ani po třech hodinách hašení, hustý dým stále vychází z oken domu. Na místě zasahovalo asi 30 hasičských vozů.

  V době požáru se v budově nacházelo 70 lidí, z nichž většině se podařilo dostat se ven. Policie událost vyšetřuje jako trestný čin. „Muž vylil hořlavinu a zapálil ji," řekl mluvčí kjótské policie.

 • Policie vyšteřuje hlášenou střelbu na vlak v Praze

  Dosud neznámý pachatel ve středu večer pravděpodobně střílel na vlak z Prahy do Milovic. Podle policie k incidentu došlo okolo půl osmé mezi stanicemi Masarykovo nádraží a Praha-Vysočany. Tam také v současné době souprava stojí s pěti rozbitými okny, kriminalisté zjišťují okolnosti jejich poškození. Policie žádá cestující z vlaku nebo případné svědky, aby se obrátili na linku 158.