Hlavní obsah

Kramný chce nový proces. Nejspíš bude opět zpochybňovat posudky o vraždě proudem

Reklama

30. 7. 2018 12:56

Petr Kramný, odsouzený na 28 let za vraždu manželky a dcery na dovolené v Egyptě, podal návrh na obnovu řízení. Aby se mu to povedlo, musel by přinést nový zásadní důkaz.

Článek

Kramný tvrdí, že je nevinný. Odsouzený muž návrh podal v pondělí, tedy pět let od smrti Moniky a Klárky Kramných v egyptské Hurghadě na pokoji v hotelu Titanic Palace. Tento krok se očekával. Obhájkyně Kramného o něm mluvila už v dubnu, když Ústavní soud v Brně zamítl Kramného stížnost.

Co v návrhu je, zatím není veřejně známo. Advokátka odsouzeného muže Jana Rejžková v pondělí řekla, že se k návrhu nebude blíže vyjadřovat. „Návrh bude přednesen při veřejném zasedání u Krajského soudu v Ostravě,“ dodala Rejžková.

Reportér Seznam.cz Hanuš Hanslík, který případ sledoval od začátku, nepředpokládá, že návrh bude obsahovat zásadní nové důkazy. „Lze předpokládat, že bude opět zpochybňovat původní znalecké posudky, podle kterých jeho manželka a dcera zemřely po zásahu elektrickým proudem,“ myslí si Hanslík.

Právě proto reportér nepředpokládá, že by se Kramnému povedlo proces obnovit. „Šanci by měl pouze pokud by přišel se zlomovým důkazem, což zatím není jasné, jestli takový důkaz existuje,“ říká Hanuš Hanslík.

Kramný byl odsouzen za to, že v roce 2013 na dovolené v egyptském hotelu zavraždil elektrickým proudem svou manželku a dceru. Vinu popírá. Byl odsouzen na základě nepřímých důkazů, které ale podle soudu tvoří ucelený řetězec, jehož články na sebe navazují a podporují se. Znalecké posudky při tom hrály zásadní roli.

Těla po převozu do České republiky pitvali znalci z Ústavu soudního lékařství v Ostravě, kteří došli k závěru, že oběti zemřely po zásahu elektrickým proudem. Podle znaleckého posudku, který si nechala vypracovat obhajoba, byla nejpravděpodobnější příčinou smrti otrava.

Soud si už dříve objednal i revizní posudek, který se přiklonil k zásahu elektrickým proudem. Policie poté obvinila znalce Radka Matlacha a Igora Farkaše, jejichž expertizou se zaštiťovala obhajoba, z křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku.

„Když to hodně zjednoduším, tak Petr Kramný v podstatě usvědčil sám sebe. Soud totiž postupně vyvrátil v podstatě všechny části jeho výpovědi,“ říká Hanslík s tím, že na vyvracení se nepodílely jen znalecké posudky, ale i ostatní svědectví.

ČTK v pondělí o návrhu na obnovu řízení informoval Václav Peričevič ze spolku na podporu nezávislé justice Šalamoun. Ten si myslí, že by se proces znovu otevřít měl. „Šalamoun za 25 let své činnosti neviděl tak argumentačně silně podložený návrh na obnovu řízení,“ doplnil místopředseda spolku Peričevič.

„Případ Petra Kramného je těžko uvěřitelným selháním celého justičního systému, který v naprosto plné nahotě ukazuje fatální selhání,“ uvedl Peričevič. Podle něj pochybila jak soudkyně Krajského soudu Ostrava, tak soudní znalci. „Podání návrhu na obnovu řízení je vyvrcholení čtyři roky trvající intenzivní a investigativní činnosti Spolku Šalamoun,“ doplnil.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované