Hlavní obsah

Krize v Kyrgyzstánu: Útok na sídlo exprezidenta, střelba do davu

Foto: premier.gov.ru

Momentka bývalého prezidenta Almazbeka Atambajeva.

Reklama

7. 8. 2019 23:10

Kyrgyzská policie ve středu oznámila, že zatkla bývalého prezidenta Almazbeka Atambajeva. Učinila to v jeho domě na jižním okraji metropole Biškeku. Podle místních médií museli zasahující těžkooděnci překonat střelbou dav lidí, kteří Atambajevovo sídlo bránili.

Článek

Exprezidentovi stoupenci ale zatčení popírají. Agentura AP uvedla, že první pokus o jeho zadržení selhal. Podle kyrgyzského ministerstva zdravotnictví při razii zahynul jeden člen speciálních jednotek a nejméně 35 lidí utrpělo zranění.

Atambajev, který stál v čele této chudé středoasijské země v letech 2011 až 2017, byl nedávno zbaven imunity. Je podezřelý z korupce a podvodů. Zvláštní parlamentní komise podle médií zjistila, že exprezident rozhodl o vydávání zbraní ruským zločineckým skupinám, v rozporu se zákonem omilostnil v zemi známého zločince, podílel se na pozemkových machinacích, pronásledoval opozici a kryl případy defraudací a korupce.

Situace v místě incidentu je nepřehledná a zprávy si protiřečí. Podle některých zdrojů byl Atambajev v policejním doprovodu vrtulníkem přepraven na neznámé místo. Jeho stoupenci, kteří brání exprezidentův dům, zprávy o zatčení popírají a tvrdí, že se v domě zabarikádovali a připravují se na další policejní útok.

Moskevský zpravodaj listu Der Spiegel zveřejnil záběry, na nichž příznivci Atambajeva zadržují několik důstojníků:

Těžkooděnci střílejí gumovými projektily, zatímco exprezidentovi obránci, kterých jsou podle agentury TASS dva tisíce, údajně pálí ostrými. Svědek kontaktovaný agenturou AFP uvedl, že Atambajevovi přívrženci první zásah policistů odrazili a připravovali se na druhou vlnu.

Jeden ze zasahujících členů speciálních jednotek podle ministerstva zdravotnictví zahynul, když mu kulka pronikla přes ochrannou vestu. Mezi zraněnými je i 14 příslušníků bezpečnostních složek. Ministerstvo uvedlo, že nejméně 35 lidí utrpělo různě vážná zranění.

V Biškeku panuje napjatá atmosféra. Sídlo ministerstva vnitra chrání silné policejní jednotky se štíty a obušky. Prezident Sooronbaj Žeenbekov přerušil dovolenou a vrátil se do Biškeku, někteří poslanci žádají svolání mimořádné parlamentní schůze. Kolují nepotvrzené zprávy o mrtvých. Televizní kanály podporující Atambajeva byly odpojeny.

Záběr střetů mezi příznivci bývalého prezidenta a těžkooděnci:

Dvaašedesátiletý Atambajev byl předloni prvním prezidentem Kyrgyzstánu, který pokojně a v souladu s ústavou předal moc svému nástupci. Nynější obvinění Atambajev odmítá a označil je za politické pronásledování ze strany současného vedení státu v čele s prezidentem Žeenbekovem.

Kyrgyzstán prošel od rozpadu bývalého Sovětského svazu složitým vývojem, v roce 2005 byl svržen tehdejší prezident Askar Akajev, stejný osud o pět let později potkal exprezidenta Kurmanbeka Bakijeva. Akajev žije v ruském a Bakijev v běloruském exilu.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované