Hlavní obsah

Kubera potvrdil svoji cestu na Tchaj-wan navzdory varování od Zemana

Předseda Senátu Jaroslav Kubera

Reklama

27. 11. 2019 11:16

Čína kvůli Tchaj-wanu tlačila na české představitele už v minulosti. Počátkem roku například tehdejší ministryně průmyslu Marta Nováková (za ANO) na popud čínského velvyslance nechala vykázat zástupce Tchaj-wanu z jednání zahraničních investorů se zástupci ministerstva.

Článek

Předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) potvrdil, že v příštím roce odletí na návštěvu Tchaj-wanu. Cestu kritizoval prezident Miloš Zeman, premiér Andrej Babiš a čínský velvyslanec Čang Ťien-min.

„Je to definitivní, nedá se to zvrátit. Čekáme jen na prezidentské volby na Tchaj-wanu, které budou v lednu. Ty mohou dopadnout tak, že Tchaj-pej bude mít k Pekingu vřelejší či chladnější vztah, ale moji cestu nijak neovlivní,“ řekl Kubera Právu. Předseda Senátu je nejvýše postavený český politik, který by kdy Tchaj-wan navštívil.

Vysocí čeští diplomaté podle práva upozorňují, že Kuberova cesta bude mít následky pro české firmy na čínském trhu. Prezident Zeman údajně měl Kuberovi na jednom ze setkání dokonce říct, že když vyrazí na Tchaj-wan, tak u něj skončil.

„To on jen tak straší. Naše vztahy jsou dlouhodobé, tyto věci jsou takové hrátky. Politicky jsme úhlavní nepřátelé, ale lidsky to je jiné,“ reaguje Kubera.

Ostrovní země sama sebe považuje za nástupnický stát čínského císařství, Čínská lidová republika naopak prosazuje politiku jednotné Číny. Většina zemí včetně České republiky uznává vládu v Pekingu. Na konci října se Kubera sešel s čínským velvyslancem Čangem, který ho předtím kritizoval za účast na tchajwanské recepci. Kubera kritiku čínského diplomata odmítl a dodal, že Čína musí respektovat nezávislost České republiky.

„Z čínské strany je potřeba větší velkorysosti. My chápeme jejich pozici, ale oni zase musí chápat naši," řekl po jednání Kubera. Peking podle něj nemůže vystupovat vůči České republice z pozice síly a hrozit jí.

V polovině října Praha vypověděla sesterskou smlouvu s Pekingem, protože od ledna neúspěšně žádala vyškrtnutí textu o uznání jednotné Číny. Také tento spor vyvolal diplomatické napětí.

Bezpečnostní informační služba (BIS) v úterý zveřejnila výroční zprávu, podle které v Česku roste intenzita i rozsah čínských zpravodajských služeb. Stejně jako před rokem BIS upozorňuje, že k nátlakovému prosazování čínských zájmů se uchylují i kariérní diplomaté.

Čína se také snaží narušovat politické i ekonomické česko-tchajwanské vztahy. „Zástupci ČLR vyvíjeli v roce 2018 maximální úsilí, aby o vzájemné spolupráci získávali informace a následně mohli rychle reagovat s cílem oslabovat české kontakty s Tchaj-wanem," uvádí kontrarozvědka.

Kubera na začátku října na tchajwanské recepci vyzdvihl právě ekonomickou spolupráci. Upozorňoval také na to, že Tchaj-wan je pro Česko třetím největším asijským obchodním partnerem. V úterý také deníku Právo řekl, že cestu na Tchaj-wan vnímá jako podnikatelskou misi.

„Chápu čínské problémy, historii a její složitosti, ale je to odtud potud. Cesta vůbec není proti Číně, je to podnikatelská mise. Podnikatelé o ni mají eminentní zájem, ale v tomto nejsem úplně rozhodující činitel. To si dělá buď Svaz průmyslu a dopravy, nebo Hospodářská komora,“ řekl Kubera.

Prezident Hospodářské komory ale cestu na Tchaj-wan nepotvrdil. „Nejsem si vědom toho, že bychom chystali doprovodnou delegaci pana předsedy na Tchaj-wan. S Číňany z Pekingu mám sice čím dál víc starostí, ale že by naši lidé jezdili na Tchaj-wan. Ani nevím, že jsme o to byli Senátem požádáni,“ řekl Vladimír Dlouhý deníku Právo.

Účast na misi nepotvrdil ani prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák. „Zatím nejsou cesty rozhodnuty,“ řekl Právu.

Reklama

Doporučované