Hlavní obsah

Kuciakovy snímky šetření vraždy neovlivní, každého zabitého novináře sledovali, říká Holcová

Pavla Holcová komentuje zveřejnění fotografií ze sledování Jána Kuciaka. (Video: Šárka Kabátová, Seznam Zprávy)

 

Reklama

2. 2. 2019 19:49

Veřejnosti dosud takové fotografie nebyly známy. Sledování loni zavražděného slovenského novináře Jána Kuciaka, z něhož se v pátek večer objevily fotografie v italské veřejnoprávní stanici RAI 1, nicméně nepřekvapilo novinářku a bývalou Kuciakovu kolegyni. Pavla Holcová míní, že sledovaný byl každý později zavražděný novinář.

Článek

„Špehovaný, sledovaný, odposlouchávaný: tyto fotografie dokazují, že investigativní novinář Ján Kuciak byl sledován a špehován před vraždou z 21. února minulého roku,” řekla v reportáži ze Slovenska italská novinářka Maria Grazia Mazzolaová, která se ve své práci věnuje mimo jiné činnosti mafie. Fotografie zachycují Kuciaka většinou na ulici.

Investigativní reportérka Pavla Holcová, která s Jánem Kuciakem spolupracovala, má za to, že se takových informací s přicházejícím výročím vraždy objeví ve veřejném prostoru více. Nemyslí si ale, že by například v pátek zveřejněné snímky mohly výrazně změnit ráz vyšetřování.

Kuciaka před vraždou z loňského roku sledoval podle Denníku N někdejší šéf Slovenské informační služby (SIS) Péter Tóth. Poté, co byla z objednání Kuciakovy vraždy obviněna Alena Zsuzsová z jihoslovenského Komárna, se Tóth údajně přihlásil sám na policii a začal s vyšetřovateli spolupracovat jako utajený svědek. Právě od něj policisté získali fotografie ze sledování mladého novináře. Denník N uvedl, že Tóth sledoval i jiné novináře.

Bývalý šéf SIS přitom údajně pracoval na objednávku kontroverzního podnikatele Mariana Kočnera, který je podle nepotvrzených informací tisku podezřelý z objednávky reportérovy vraždy. Kočner je od loňského června ve vazbě v jiném případu. O Kuciakovi chtěl podle Denníku N získat informace, které by později použil k jeho veřejné diskreditaci. Fotografie podle slovenského listu později posloužily i vrahovi Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové.

Kuciak psal o kontroverzních slovenských podnikatelích, ale také o aktivitách italských podnikatelů na východním Slovensku, spojovaných médii s mafií, a o vazbách jednoho z nich na již bývalého slovenského premiéra Roberta Fica.

Novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenku Martinu Kušnírovou zastřelili v únoru loňského roku v obci Veľká Mača východně od Bratislavy.

Slovenská policie v září zadržela a obvinila z dvojnásobné vraždy čtyři osoby, mezi nimiž je podle prokuratury i vrah. Na začátku vyšetřování jako motiv činu označili policisté Kuciakovu investigativní práci.

Vražda vyvolala na Slovensku největší demonstrace od pádu komunismu v roce 1989 a také politickou krizi. V zájmu jejího řešení premiér Robert Fico v březnu podal demisi. Tříčlenná koalice se pak dohodla na sestavení nového kabinetu, ve kterém zůstala většina ministrů předchozí vlády. Premiérem se stal místopředseda Ficovy strany Směr-sociální demokracie Peter Pellegrini.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované