Hlavní obsah

Alžírsko vydalo mezinárodní zatykač na dalšího světoznámého spisovatele

Foto: Profimedia.cz

Kámelu Daúdovi vyšel roku 2015 v českém překladu román Meursault, přešetření. Následující rok byl hostem Festivalu spisovatelů Praha.

Už druhý světoznámý alžírsko-francouzský spisovatel se ocitl v nemilosti tamních úřadů. Ve středu Alžírsko vydalo dva mezinárodní zatykače na Kámela Daúda.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Informaci potvrdil mluvčí francouzského ministerstva zahraničí Christophe Lemoine. Jak píše agentura AFP, stalo se tak v době, kdy jsou vztahy mezi Alžírskem a Francií mimořádně napjaté. V březnu alžírský soud poslal na pět let do vězení světoznámého francouzsko-alžírského prozaika Boualema Sansala. Ten se údajně dopustil výroků poškozujících územní celistvost Alžírska. Obviněný i jeho francouzský nakladatel to odmítají a proces označují za politický.

Nejnovější dění se týká jiného autora, čtyřiapadesátiletého Kámela Daúda, jehož román Meursault, přešetření znají také čeští čtenáři. Roku 2015 jej v překladu Alexandry Pflimpflové vydal Odeon, následující rok byl literát hostem Festivalu spisovatelů Praha.

Francouzsky píšící Alžířan loni v listopadu obdržel nejprestižnější francouzskou literární Goncourtovu cenu za svou novinku Houris, pojednávající o alžírské občanské válce z let 1992 až 2002. V ní proti sobě stáli armáda a islamističtí povstalci. V konfliktu zahynulo až 200 tisíc civilistů.

Daúdův román vypráví příběh mladé ženy, která se stane svědkem masakru své rodiny a následně oněmí, když jí islamista prořízne hrdlo. Kniha byla v Alžírsku zakázána. V listopadu pak jedenatřicetiletá přeživší občanské války Saada Arbání vystoupila s prohlášením, že hlavní postava je založena na jejím příběhu. Dotyčná tvrdí, že jej před lety vyprávěla psychoterapeutce, která se roku 2016 provdala za Daúda.

Spisovatel odmítá, že by román stavěl na jejím životním příběhu. Saada Arbání však jej i jeho manželku zažalovala za údajné vyzrazení lékařského tajemství a hanobení přeživších občanské války.

Dvě žaloby

První žalobu Saada Arbání podala ve Francii, kde se tento týden konalo předběžné slyšení a podle deníku Le Monde by případ mohl vést k občanskoprávnímu řízení před soudem. Kromě toho nyní přeživší zažalovala autora v Alžírsku. Zřejmě v reakci na to země následně na Daúda vydala dva mezinárodní zatykače, píše agentura AFP.

„Zatykače vydaly alžírské úřady zjevně z politických důvodů,“ řekla týdeníku Le Point autorova agentka Jacqueline Laffont. Podrobnosti k tomu, čím se měl Daúd provinit, alžírské úřady nezveřejnily a dostupné zatím nejsou ani na webu mezinárodní policejní organizace Interpol.

Daúd podle informací literárního serveru ActuaLitté žije od loňska ve Francii, kam se přestěhoval, aby mohl učit na pařížské univerzitě Sciences Po. Pokud by se ale nyní do rodné země vrátil například na návštěvu, může jej čekat podobný osud jako nedávno Boualema Sansala.

„Sledujeme a nadále budeme pozorně sledovat vývoj této situace,“ uvedl ve středu večer mluvčí francouzského ministerstva zahraničí, který Daúda označuje za „uznávaného a respektovaného autora“.

Francie podle mluvčího bude podporovat svobodu projevu. Spisovatele se už zastalo také jeho nakladatelství Gallimard, podle nějž se Daúd a jeho manželka po zákazu románu Houris v Alžírsku stali oběťmi organizovaných útoků.

Dle týdeníku Le Point, do něhož přispívá, Daúd čelí „bezprecedentnímu“ tlaku ze strany alžírské justice. Od založení Goncourtovy ceny v roce 1892 se nestalo, aby byl na některého z laureátů vydán mezinárodní zatykač kvůli oceněnému dílu.

Vynucená amnézie

Alžírsko v roce 2005 přijalo zákon zakazující „znovuotevírání ran způsobených národní tragédií“, to znamená občanskou válkou. Podle spisovatele Daúda se však opatření rovná „vynucené amnézii“, která přeživším i dalším generacím de facto znemožňuje se vyrovnat s důsledky konfliktu.

Daúd se už dříve ocitl v nemilosti části alžírské veřejnosti. V roce 2014 na něj salafistický imám uvalil fatvu, což je náboženské nařízení rovnající se rozsudku smrti. Spisovatel několik následujících let z obav o život nevystupoval na veřejnosti.

Doporučované